Precyzja lingwistyczna

Pary_anime

Temat rzeka i praktycznie mo¿na o nim pisaæ, jednak moim celem jest zwrócenie waszej uwagi na pewien problem który siê pojawia…

Formu³owanie pytañ – za³o¿y³em wcze¶niej temat o tym jakie mamy rodzaj pytañ i poda³em po jednym przyk³adnie tych pytañ.

Tym razem moim celem jest wrócenie uwagi na fakt odpowiedniego ich formu³owania bo to jest niesamowicie istotne i daje sporo mo¿liwo¶ci.

Oczywi¶cie Presupozycje s± presupozycjami i warto z nich korzystaæ… jednak tym razem bêdzie stosowaniu czasu w pytaniach. A wyja¶niê to na przyk³adzie :)

Czy chcia³by pani od dzisiaj oszczêdzaæ po 300 z³otych miesiêcznie ? – odpowied¼ nie starcza mi na ¿ycie mam inne wydatki i miliony innych powodów siê odpal± – wiêc miej przygotowane ale wcze¶niejsze (jest temat skorzystaj)

O to samo mo¿na zapytaæ te¿ tak: Je¶li przez ostatnie 5 lat odk³ada³a by pani po 300 z³otych, to co mo¿na by zrobiæ z tak± kas± teraz ?
I to jest inna kategoria czasu w g³owie i inna kategoria lingwistyki.

Okazuje siê ¿e: Kiedy przenosisz jakie¶ do¶wiadczenie do tera¼niejszo¶ci i ³±czysz to z korzy¶ciami oraz Twoim produktem to twój rozmówca chêtniej odniesie sie do poprzednich zobowi±zañ i kupuje produkt lub us³ugê.

Korzystaj rozs±dnie bo to prawie jak lingwistyczne karate.


Oj Radku, temat-rzekê zacz±³e¶. A ja poruszê z praktycznej beczki.

Zak³adaj±c, ¿e wiesz jak s³owa uk³adaj± siê w g³owie s³uchacza w my¶li, linie czasu i submodalno¶ci - to jak wyæwiczyæ precyzjê jêzykow±?

1. Pisz - gdy piszesz, to zawsze mo¿esz przeczytaæ i ulepszyæ zdanie, zanim je wy¶lesz. Ja bardzo czêsto ³apiê siê na mniej korzystnych instalacjach podczas pisania i od razu poprawiam.

2. Nagraj siê - najlepiej podczas jakiego¶ wyst±pienia. Sztucznie stworzone nagrania nie dadz± tego efektu, co nagranie swojej rozmowy z kim¶, lub wyst±pienia publicznego. Ja mam caaa³e trzy godziny modu³u, który poprowadzi³em w Warszawie na Multiczytaniu do analizy. Wy³apujê stamt±d co wa¿niejsze zdania, badam jak formuj± siê one w mojej g³owie i jak móg³bym ulepszyæ. Nastêpnie wkrêcam sobie do g³owy strategiê lepszego formu³owania takich zdañ, jak to które w³a¶nie sprawdzi³em.

3. S³uchaj siebie gdy mówisz. Niektóre b³êdy w precyzji wy³apiesz na miejscu i od razu skalibrujesz.

4. Sama ¶wiadomo¶æ tego, ¿e jest co¶ takiego jak precyzja jêzykowa ju¿ j± u Ciebie rozwija. Dlaczego? Bo na³o¿y³e¶ sobie filtr pt. "Moje zdania mog± byæ bardziej precyzyjne". Zaczniesz pod¶wiadomie zauwa¿aæ niedoci±gniêcia i lepiej formu³owaæ wypowiedzi.

Polecam równie¿ ten temat o submodalno¶ciach i lingwistyce, jest silnie powi±zany:

http://nlp-international....submodalno%B6ci

Baw siê i rozwijaj!

Rafa³
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wyciskamy.pev.pl
  • img
    \