ďťż

Ubuntu 7.05 PL - problem z uruchomieniem liveCD

Pary_anime

Witam,
Przyznam sie, ze mocowałem sie kilkanaście tygodni z tym, czy opisać mój przypadek, czy nie. Jednak Ola! jest oparta na dystrybucji Kubuntu, a ta wywodzi się z Ubuntu, więc zapytam.
Gdy myślałem o wyborze dystrybucji Linux'a, padło na Ubuntu. Pobrałem obraz z oficjalnej strony i przygotowałem płytę. Niestety (jak opisałem w tytule) start zatrzymuje sie na ekranie powitalnym. Ładuje sie jądro Linuxa i gdy powinien ruszyć pasek postępu, ładowanie zawiesza się. Ekran pozostaje bez zmian, a po chwili zaczynają cyklicznie mrugać diody klawiatury.
Obecnie mam System Ola! i pozostanę przy nim (przywiązuję sie do przedmiotów, rzeczy itp. ), jednak jeśli są osoby, które pomogłyby mi rozwiązać zagadkę Ubuntu, byłbym wdzięczny .
Pozdrawiam
Ps. Ta sama płyta Ubuntu uruchamiała sie bez problemu na innych komputerach, wiec to pewnie wina mojego sprzętu, choć, jak widać, działa na nim Ola!, oraz Slax i OpenSuse.
Hey


Trudno powiedzieć, powodów mogło być wiele. Prawdopodobnie jakiś błąd w jądrze systemu powodowany przez konkretnie Pana sprzęt. Być może użycie opcji "acpi=off" lub podobnych mogłoby pomóc.
Dziękuję,
Zastanawiam się, czy dostęp do opcji zarządzania energią będę miał tuż po starcie płyty z Ubuntu, czy też należy opcję: acpi=off, wykonać na działającym systemie, np. Ola! i dopiero wtedy spróbować kolejny raz startu z płyty?
Rozmawiałem ze znajomym, który zaznaczył, że faktycznie pewne elementy mojej płyty głównej mogą nie współpracować z Ubuntu. Konkretnie powiedział to o moim chipsecie. Mam płytę ECS z chipsetem VIA. Podam kilka wierszy z Info o systemie:
Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8377 [KT400/KT600 AGP]
PCI bridge: VIA Technologies, Inc VT 8235
IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8235 ISA Bridge
VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 440 AGP 8x] (rev a2)
Na koniec mikroprocesor Athlon(tm) 1800+ MHz

Przepraszam jeśli podałem cos w niezrozumiałej formie, ale tak podał mi to System.
Pozdrawiam
Dziwne... Proszę spróbować pobrać najnowszą płytę (Ubuntu 7.10) - być może naprawili już błędy.



Zastanawiam się, czy dostęp do opcji zarządzania energią będę miał tuż po starcie płyty z Ubuntu, czy też należy opcję: acpi=off, wykonać na działającym systemie, np. Ola! i dopiero wtedy spróbować kolejny raz startu z płyty?

Tę opcję podaje się w linii poleceń przy uruchamianiu systemu z płyty. Należy nacisnąć F6 i wtedy zmodyfikować tę linię.
Ale uprzedzam, że acpi=off powoduje wyłączenie zarządzania energią.
Witam,
Dziękuję za pomoc, okazała się bardzo potrzebna i, co najważniejsze, skuteczna. Nowa płyta z Ubuntu 7.10 najpierw zaliczyła totalną zwieszkę (nic się nie pokazało, nawet ekran powitalny) ale za drugim razem ruszyła, informując po starcie interfejsu graficznego o błędzie tylko jednego programu. Bardzo cenna okazała się również wskazówka co do wyłączenia systemu zarządzania energią: acpi=off. Dzięki temu wpisowi w wierszu poleceń, ruszył także "zbuntowany" Ubuntu 7.05 oraz inna dystrybucja, EduCD 0.8, bazująca na ubuntu. Jeszcze raz dziękuję, i jeśli wolno zapytać, zapytam. Jakie znaczenie dla startu U 7.05 ma opcja acpi=off, co wyłączenie tej opcji ułatwia w starcie systemu, i na koniec, dlaczego wrażliwy jest na to Ubuntu, a Kubuntu nie?
Sorry za ciekawską naturę .
Pozdrawiam

Jeszcze raz dziękuję, i jeśli wolno zapytać, zapytam. Jakie znaczenie dla startu U 7.05 ma opcja acpi=off, co wyłączenie tej opcji ułatwia w starcie systemu, i na koniec, dlaczego wrażliwy jest na to Ubuntu, a Kubuntu nie?
Sorry za ciekawską naturę .


Nic nie szkodzi
acpi=off powoduje wyłączenie korzystania z ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), który służy do uzyskania informacji o konfiguracji komputera i do sterowania energią. Jest to bardzo skomplikowany standard, celowo skomplikowany przez Microsoft, żeby utrudnić jego implementację w innych systemach operacyjnych (vide http://antitrust.slated.o...0/PX03020.pdf). Ponadto wiele implementacji w komputerach zawiera błędy, więc trzeba dodawać obejścia, żeby w ogóle działało to na innych systemach niż Windows. Dlatego czasem włączenie ACPI powoduje, że komputer nie chce się uruchomić.

Co do tego, że na Kubuntu działa, a na Ubuntu nie, to nie chodzi o to czy to Kubuntu czy Ubuntu (bo oba używają dokładnie tego samego jądra systemu), tylko o wersję jądra.
Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie moich pytań . Myślę, że mój problem został rozwiązany, dlatego decyzję o zamknięciu tematu pozostawiam Administratorowi forum.
Pozdrawiam serdecznie
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wyciskamy.pev.pl
  • img
    \