Pary_anime
E-prime - to unikanie u¿ywania czasownika "byæ", który nadaje to¿samo¶æ temu o czym mówi.
Rozwa¿my dwa przyk³ady.
- Ta ksi±¿ka jest ¶wietna.
( nie wa¿ne czy jest o robakach, czy o masce znalezionej w brudnej rzece, nie wa¿ne czy ma fabu³ê, czy nie. Ona JEST ¶wietna. Mo¿e siê j± lepiej lub gorzej czytaæ, ale jest ¶wietna i ju¿. Ca³a jest ¶wietna. )
- Tê ksi±¿kê czyta siê ¶wietnie.
( j± siê po prostu ¶wietnie czyta, pewnie zosta³a dobrze napisana, tak by czytaæ jednym tchem. Nie wa¿ne o czym jest. J± siê po prostu czyta ¶wietnie. Mo¿e ona nie jest ¶wietna, ale czyta j± siê ¶wietnie ).
Widzisz ju¿ ró¿nicê ? Wymawiaj±c pierwsze zdanie nadali¶my ksi±¿ce to¿samo¶æ, a w drugim zdaniu powiedzieli¶my tylko, ¿e j± siê ¶wietnie czyta, o samej ksi±¿ce ( jako ogóle ) nic nie zosta³o powiedziane.
A teraz:
Gdy kto¶ mówi Ci, ¿e kto¶ inny jest nie¶mia³y, albo co¶ tam jeszcze g³upiego( zauwa¿, ¿e kto¶ nada³ ju¿ to¿samo¶æ, u¿ywaj±c czasownika "byæ" - co¶/kto¶ jest taki i ju¿ ).
Zadaj mu pytanie: Czy znasz moje zachowanie we wszystkich kontekstach ? ( i ju¿ usuwasz to¿samo¶æ, jak± kto¶ bezsenswonie da³ Tobie lub komu¶ innemu - zmieniasz, ¿e kto¶"jest" na, ¿e kto¶ siê "zachowuje" )
Je¶li odpowie, ¿e "tak" to spytaj: Czy mylisz siê czasem ? Na to pytanie zwykle jest jednoznaczna odpowied¼, ¿e tak.
Mo¿esz te¿ spytaæ: czy znasz moje (lub jego ) zachowanie we wszystkich ¿yciowych i poza ziemskich kontekstach ? slr to ju¿ pomieszanie przeramowania a meta modelem.
przeformu³owa³bym ksi±¿ka jest ¶wietna na podoba mi siê
w E-Prome jest bardzo wa¿ne ¿e zwraca uwagê na subiektywnosc naszych s±dów
mówi o tym Robert Anton Wilson w Maybe Logic
Mozart jest lepszy od Wagnera
wcale nie to Wagner jest lepszy daje powód do k³ótni
bardziej podoba mi siê Mozart
fenomenalnym æwiczeniem jest te¿ "t³umacz" przek³adaj±cy w g³owie dialogi wenwêtrzne na E-Prime
zmienia to ca³a percepcjê i daje du¿± ¶wiadomo¶æ procesów my¶lowych, efekt trochê przypomina³ mi efekt dzia³ania praktyk z Liber Jugorum czy innych praktych medytacyjnych rozwijania uwa¿no¶ci
Model E-Prime jest bardzo przydatny w pomaganiu osobie w zmianie.
Np. Kto¶ twierdzi, ¿e jest nie¶mia³y. Ale on nie jest nie¶mia³y. On zachowuje siê nie¶miale. A skoro mo¿e zachowywaæ siê nie¶miale, to dlaczego nie zachowywaæ siê ¶miale?
Krótki opisik, bo ten temat mo¿naby ci±gn±æ i ci±gn±æ.
Korzystaj!