Pary_anime
Witam!
Dysponuję sprzętem bardzo starej daty (Procesor Intel Pentium III 500MHz, 384 MB SDRAM, karta graficzna RIVA TNT2 M64, chipset VIA(Apollo), HDD 30GB, CD-RW LG).
Czy warto instalować system Ola! ?. Próbowałem już używać xubuntu - w sumie jako¶ tam chodzi, ale niezbyt przekonuje mnie Xfce. Wolę KDE.
Potrzebuję systemu do pracy biurowej (edycja tekstów, arkuszy kalkulacyjnych), odtwarzania multimediów (mpeg, avi, animacje swf, filmy flv), odtwarzania prezentacji zgodnych z PPT, przegl±dania stron www.
W sumie to zalezy. KDE nie jest troche mniej wymagajace niz Gnome, ale tez jest. Xfce jest najmniej wymagajace z nowych managerow okien. W sumie system OLA to nic innego jak Kubuntu 6.06 tylko z troche innym wygladem, ale wszystko rzadzi sie tymi samymi prawami i tak samo bedzie obciazal twoj komputer
Procesor Pentium III 500 MHz jest za słaby do odtwarzania Flasha czy odtwarzania filmów, niezależnie od systemu. Obawiam się, że praca w takiej konfiguracji byłaby katorg±.
Przez jakis czas uzywalem duzo gorszej maszyny z systemem ktory mozna znalezc na stronie http://www.damnsmalllinux.org/ jak sam adres i nazwa dystrybucji wskazuje jest to chole* maly linux i raczej bez problemow chodzil na,jak dobrze pamietam, 300 MHz pentium II.
Dzialal ten OpenOffice,bardzo wolno,ale dzialal,a co do stron to tez dosc wolno sie ladowaly ale dalo sie je ogladac,nawet filmiki na YouTobe.
Spróbowałem uruchomić Ola! z CD (live-CD). Doprawdy traumatyczne przeżycie. Start KDE trwał około 40 minut(!). Każda próba wykonania jakiejkolwiek operacji wymagała minimum 15 minut "mielenia" płyt±. Po około godzinie udało się go wył±czyć. Uff...
Nb. używam dystrybucji xubuntu i po wsparciu mplayerem filmy w zasadzie hulaj±, po doł±czeniu wtyczki do Firefoxa animacje flash'owe też jako¶ sobie radz±.
Pozostanę na xubuntu (przynajmniej na razie), a Ola! poczeka na jaki¶ lepszy sprzęt.
A tak przy okazji, proszę sprecyzować wymagania sprzętowe Ola! i przylepić do forum. (a najlepiej z podziałem na "Minimalne", "Rekomendowane"). Będzie łatwiej nowym...
Jest już informacja o wymaganiach na stronie z najczę¶ciej zadawanymi pytaniami.
Dodałem jeszcze informację na stronie z informacjami o systemie.
Mam nadzieję, że teraz wymagania s± jasne
O! I teraz wszystko jest jasne. Bardzo dziękuję. Mam w pracy PC-ta z procesorem AMD Sempron 2300+ (1.6 GHz) i 512MB DDRAM. Powinno zatem działać OK.
To ze z plyty mieli i jest wolno to tak jest i tak bedzie. Po prostu sprzet nie wyrabia a i wesja Live zawsze chodzi wolniej.
Przy PIII 500 to jesli ma to byc praca biurowa itp. to proponuje z Windowsow to Windows NT 4.0 Workstation (moze byc trudny w zdobyciu i w tym systemie nic nie robi sie automatyczne - chyba jeden z najlepszych systemow microsoftu, wiekszosc maszyn zwanych Vending Machnie czyli np do sprzedazy roznych kart, bankomaty itp. chodzi wlasnie na przerobionej wesji 4.0 lub 3.5) lub WindowsMe. Jesli chodzi o linuxa, no to trzeba bylo by wybrac jakis lzejszy manager okien i najlepiej zoptymalizowac kernel). Ja bym wybral FreeBSD lub Slackware, tyle ze te systemy wymagaja juz wiedzy z zakresu unixa/linuxa. Jak mam sie szybki sprzet to nie ma problemu bo pojdzie wszystko, jak juz jest wolniejszy no to trzeba kombinowac.
Windows NT jest bardzo stabilny, ale wymaga wiele samozaparcia, poza tym niema już do niego wsparcia z Microsoftu, brak obsługi USB i niektóre programy nie chc± na nim pracować np. Kaspersky,
Do słabszych komputerów można zainstalować "chudsz±" dystrybucję Linuksa.
W tej odpowiedzi na forum podałem adresy 2 takich dystrybucji.
Damn Small Linux jest niezly i czesto wykorzystywany.
Windows nt 4.0 faktycznie wymaga duzo samozapacia, ale da sie go namowic do wspolpacy z wieloma aplikacjami. Istnieja alternatywne sterowniku USB ktore mozna zainstalowac i dzialaja. Mi zajelo kilka godzin poustawianie wszystkiego i podobieranie palikacji, ale efekt koncowy byl niezly.
Ja mam Ola na taki msprzęcie: Celeron 500Mhz 256 SDMRAM, ATI Radeon 9200 Series 128MB i działa przyzwoicie. Live-cd weszło mi w nie całe 4 minuty, instalacja trwała trochę - 50 minut, ale ogólnie nie narzekam, pracuje się na nim dobrze, ogl±dam filmy w divx, z dvd jest gorzej bo mam walnięty napęd, ale tak to wszystko chodzi bardzo zno¶nie. Może grafika trochę poprawia konfigurację, jednak my¶lę, według tego co mam - można na starszym sprzęcie pracować i nie kl±ć ;)
No to super Robił Pan jakie¶ optymalizacje (np. wył±czenie wygładzania czcionek), czy wszystko jest w domy¶lnych ustawieniach?