Pary_anime
Czy w Oli mo¿na zastosowaæ jaki¶ program antyszpiegowski ?
pozdrawiam robert
Czy w Oli mo¿na zastosowaæ jaki¶ program antyszpiegowski ?
W jakim sensie antyszpiegowski? Je¶li chodzi Panu o wirusy, to ich praktycznie nie ma.
Je¶li chodzi Panu o przegl±danie Internetu to Firefox ma wbudowany modu³ przeciwko wy³udzeniom (phishing).
Chodzi³o mi o co¶ w rodzaju Windows Defender.
Chodzi³o mi o co¶ w rodzaju Windows Defender.
Nie ma tego rodzaju programów pod systemem Olá!, bo nie ma programów szpiegowskich/adware/itp. Je¶li instaluje Pan programy z repozytorium i nie ¶ci±ga programów ze stron internetowych, to nie ma powodów do obaw.
Jednak w przysz³o¶ci przyda³by siê taki program, gdy¿ coraz wiêcej osób na pewno
bêdzie chcieæ ¶ci±gaæ programy ze stron internetowych.
Jednak w przysz³o¶ci przyda³by siê taki program, gdy¿ coraz wiêcej osób na pewno
bêdzie chcieæ ¶ci±gaæ programy ze stron internetowych.
Bardzo ciê¿ko jest znale¼æ program, który jest dostêpny na stronie internetowej a nie jest w repozytorium.
Poza tym instalowanie programów z repozytorium ma jeszcze inne zalety - mened¿er pakietów automatycznie dba o aktualizacje i nie musi siê Pan mêczyæ o samodzielne instalowanie uaktualnieñ.
Poza tym proszê podaæ, jaki program ze strony chce Pan zainstalowaæ - przygotujemy paczkê i zamie¶cimy j± w repozytorium.
Ja ju¿ 8 rok korzystam z Linuksa i praktycznie nigdy nie mia³em potrzeby posiadania programu a'la Windows Defender - po prostu jest niepotrzebny.
Jcoraz wiêcej osób na pewno bêdzie chcieæ ¶ci±gaæ programy ze stron internetowych.
Je¶li by do tego dosz³o to bêdzie raczej oznaczaæ koniec dystrybucji Ola.
Je¶li by do tego dosz³o to bêdzie raczej oznaczaæ koniec dystrybucji Ola.
Dlaczego? Windows od dawna jako¶ ¿yje, a ma z tym problem.
W ka¿dym systemie mo¿na sobie nabru¼dziæ, je¶li ma siê uprawnienia administratora albo mo¿na uruchamiaæ programy z Internetu. Jedynym sposobem by³oby zablokowanie takiej mo¿liwo¶ci, ale wtedy ogranicza siê bardziej zaawansowanych u¿ytkowników.
W systemie Olá! jest du¿o bezpieczniej ni¿ w Windows, gdy¿:
1. Mo¿na korzystaæ z systemu nie instaluj±c nic nieznanego pochodzenia - wystarczy korzystaæ tylko z programów z repozytorium, które s± sprawdzone i cyfrowo podpisane w celu potwierdzenia autentyczno¶ci.
2. Nie pracuje siê na koncie administratora, wiêc co najwy¿ej u¿ytkownik mo¿e zaszkodziæ samemu sobie, je¶li ¶ci±gnie jaki¶ niebezpieczny program.
3. Nie ma w zasadzie wirusów pisanych pod system Olá!, a wirusy z Windows nie dzia³aj± (chyba, ¿e u¿ywa siê emulacji Windows, ale wtedy te¿ jest to ograniczone do plików u¿ytkownika i programów Windows, sam system Olá! jest bezpieczny).
Poruszy³em ten temat my¶l±c o przysz³o¶ci systemu Ola.
pozdrawiam robert
Przepraszam,ale troche nie rozumiem,bo dystybucje typu Debian czy Slackware wlasnie opieraja sie na filozofii typu "skompiluj sobie zrodlo"bo repozytoria zawieraja tylko czesc programow,ktorymi ktos moze byc zainteresowany.Paczki zrobil ktos kto to umial i mu sie chcialo i stwierdzil,ze moze byc ktos inny kto bedzie tego potrzebowal,a jesli szuka sie nietypowego/malo popularnego programu to trzeba zdobyc zrodlo od tworcy i je sobie skompilowac.
A co do Ola! to podejscie "my Ci zrobimy paczke w razie potrzeby" jest dobre,wygodne i jak najbardziej user-friendly,szczegolnie,ze Ola! celuje w odbiorcow,ktorzy nie sa specami od IT.
Mysle,ze gdyby nawet 50% najzwyklejszych Kowalskich chcialo nagle przesiasc sie na Ola! to w przeciagu max. kilku miesiec kazdy z nich juz by mial zainstalowane wszystkie programy,ktorych moglby potrzebowac i powinien byc oczarowny,tym jak wiele ma na "dzien dobry" po instalacji systemu i jak latwo mozna rozszerzyc sektrum mozliwosci w tym systemie.
Przepraszam,ale troche nie rozumiem,bo dystybucje typu Debian czy Slackware wlasnie opieraja sie na filozofii typu "skompiluj sobie zrodlo"bo repozytoria zawieraja tylko czesc programow,ktorymi ktos moze byc zainteresowany.
Akurat Debian jest tutaj z³ym przyk³adem, gdy¿ posiada jedne z najwiêkszych repozytoriów pakietów :).
Je¶li obecny trend paczkowania przez twórców oprogramowania zmieni siê w drugim kierunku (na rzecz konieczno¶ci samodzielnej kompilacji przez userów) to mo¿na bêdzie u¿ywaæ Ubuntu, Debiana lub wrêcz Slackware. Trochê mo¿e to wyolbrzymi³em ale zmiana podej¶cia z "daj nam znaæ, a my to postaramy siê dodaæ" na "skompiluj sobie" oznacza dla mnie to co napisa³em.
Oczywi¶cie ca³e za³o¿enie opar³em na stwierdzeniu "coraz wiêcej u¿ytkowników" co wyobrazi³em sobie jako do¶æ masowe kompilowanie przez userów potrzebnych programów bo w repo Ola tego nie ma czyli: twórcy z ró¿nych przyczyn nie zajmuj± siê poszerzeniem oferty w miarê potrzeb userów.
My¶lê, ¿e nie ma siê przejmowaæ tym, co bêdzie w dalekiej przysz³o¶ci. Je¶li pojawi siê problem, postaramy siê go rozwi±zaæ.
Je¶li za¶ chodzi o paczkowanie, to czy chodzi Panu o to, ¿e jakie¶ potrzebne Panu programy nie s± w paczkach?