Pary_anime
Poniższa instrukcja pokazuje jak zrobić kopię zapasow± filmu DVD do pliku AVI, który można odtwarzać na komputerze albo w odtwarzaczu tzw. "DivX" lub "Xvid".
Wymagane jest około 5,5 GB wolnego miejsca na dysku, ponieważ film zostaje skopiowany na dysk przed rozpoczęciem kodowania. Żeby unikn±ć kopiowania, można spróbować zgrać film za pomoc± programu Acidrip, jednak jest on trudniejszy w obsłudze.
l Proszę uruchomić program K3b (->Multimedia->Nagrywanie płyt CD i DVD (K3b).
l Proszę klikn±ć na ikonie napędu DVD na li¶cie po lewej stronie.
l Po prawej powinna się pojawić lista tytułów (filmów) na płycie. Należy wybrać najdłuższy (krótsze to różne wstawki filmowe), klikn±ć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać "Kopiuj".
l Pojawi się okno kopiowania - należy w okienku Katalog docelowy podać katalog, do którego zostanie zgrany film oraz zaznaczyć pole Po zakończeniu zgrywania otwórz okienko dialogowe kodowania.
l Po zakończeniu kopiowania na dysk otworzy się okienko kodowania. Można je również otworzyć za pomoc± menu Narzędzia->Zakoduj plik wideo.
l W polu Plik zgrywania DVD programu K3b wskazujemy plik k3bDVDRip.xml, który się powinien znajdować w katalogu, do którego kopiowali¶my film.
l W polu Nazwa docelowego pliku AVI wskazujemy, gdzie ma się znajdować i jak nazywać zakodowany plik AVI.
l W polu Liczba płyt CD wybieramy ile ma być plików z zakodowanym filmem i jaki maj± mieć rozmiar. Rozmiary s± dopasowane do rozmiaru płyt CD, aby ułatwić nagranie na płytach CD.
l W Tryb kodowania wybieramy na razie "1 przebieg", żeby przetestować ustawienia zanim zaczniemy wła¶ciwe kodowanie.
l W polu Język ¶cieżki dĽwiękowej wybieramy język, który chcemy mieć w zakodowanym filmie.
l Przechodzimy do zakładki Zaawansowane ustawienia Audio/Video i wybieramy opcję Przytnij automatycznie. W ten sposób pozbędziemy się czarnych pasów na górze filmu. Efekt można zobaczyć na przykładowej klatce filmu. Je¶li wybrana klatka nie jest reprezentatywna dla filmu, można wybrać inn± za pomoc± suwaka znajduj±cego się pod widokiem klatki.
l Naciskamy przycisk Koduj i czekamy trochę, żeby zakodował się jaki¶ znacz±cy kawałek filmu.
l Otwieramy w Kaffeine czę¶ciowo zakodowany plik AVI i sprawdzamy, czy wszystko jest w porz±dku - czarne pasy s± ucięte we wła¶ciwych miejscach, współczynnik kształtu filmu jest prawidłowy i język filmu odpowiada temu, co chcemy.
l Przerywamy kodowanie filmu i wprowadzamy ewentualne poprawki aż do skutku.
l Kiedy wszystkie ustawienia s± już w porz±dku, zmieniamy pole Tryb kodowania na 2 przebiegi i rozpoczynamy wła¶ciwe kodowanie. Użycie 2 przebiegów powoduje, że film jest zakodowany z najlepsz± jako¶ci±, ale zajmuje to 2 razy dłużej. W każdym wypadku kodowanie zajmuje kilka godzin, więc najlepiej zostawić kodowanie na noc.
l Po zakodowaniu filmu można usun±ć katalog, do którego był skopiowany film (ten, w którym znajduje się plik k3bDVDRip.xml).
Instrukcja bardzo przejrzysta, dziękuje.
Jeszcze pytanko odno¶nie kodowania w k3b. W pierwszej zakładce po prawej jest pole z opcjami "zaawansowane ustawienia audio/wideo", prócz wyboru ¶cieżki dĽwiękowej jest co¶ takiego jak tryb usuwania przeplotu. Domy¶lnie jest o-brak, jest tam jeszcze kilka wariantów. Czy to można zmieniać i ewentualnie na co oraz co to może poprawi w pliku wynikowym. Na próbę przestawiłem to na "szybkie" i po tym mój odtwarzacz DVD nie widzi takiego filmu. Oczywi¶cie w komputerze film ogl±da się bez problemów.
Film może być zakodowany z przeplotem, tzn. że w kolejnych klatkach filmy na przemian s± linie parzyste/nieparzyste. Pozwala to oszczędzić miejsce, film jest mniejszy. Zazwyczaj odtwarzacze w takim wypadku same usuwaj± przeplot, ale je¶li tego nie obsługuj±, to efekt jest do¶ć nieprzyjemny dla oka.
Je¶li Pana odtwarzacz nie obsługuje z kolei filmów bez przeplotu (nie spotkałem się jeszcze z czym¶ taki, ale cóż...), to nie ma sensu usuwać przeplotu w trakcie kodowania, je¶li film na Pana odtwarzaczu z przeplotem wygl±da OK.