: Historia Skoroszy

Pary_anime

Ten temat po¶wiêcam Historii Skoroszy.
Mo¿e kto¶ bêdzie chcia³ co¶ skomentowaæ, albo podzieliæ siê jakimi¶ informacjami?

A zaczynem do tematy s± zdjêcia satelitarne Skoroszy z 1992 roku.


Mieszkañcy Skoroszy V pewnie nie wieedz±, ¿e mieszkaj± obok zabytku. Kapliczka ta pochodzi z XVIII wieku, a silnie zwi±zana jest z tradycj± powstañcz± z 1864 roku.

Mo¿e warto by opisaæ nasz regionalny zabytek. Jest kto¶ chêtny?
Mieszkam na terenie ursusa juz ...ho ho ho
Pamietam jak z Ursusa do Centrum jezdzil jeden autobus 191, a na terenie Skoroszy rosly na polach rozne warzywka
XIV - pierwsze wzmianki o osadnictwie na terenach dzisiejszego Ursusa
W latach 20 - rozpoczê³y siê gwa³towne zmiany. W maju 1924 r. warszawska fabryka Zak³adów Mechanicznych Ursus wygrywa przetarg na dostawê 1050 samochodów i rozpoczyna budowê fabryki we wsi Szamoty
W 1930 r. - bankrutuj±ca fabryka po przej¶ciu na w³asno¶æ skarbu pañstwa podjê³a produkcjê czo³gów, silników lotniczych i motocykli "Sokó³"
W latach 30 zacz±³ siê dla s±siaduj±cych z Szamotami Czechowic okres wyra¼nego rozwoju. W zwi±zku z budow± fabryki przeprowadzono parcelacje gruntów i wytyczono ulice osiedla. Zaczê³y pojawiaæ siê domki jednorodzinne i pierwsze czynszowe kamienice, wybudowano równie¿ w tym okresie przystanek kolejowy Ursus
Wybuch II Wojny ¦wiatowej zahamowa³ rozwój Czechowic. Najwa¿niejsza w tym okresie sta³a siê walka z okupantem
W 1952 r. Czechowice po³±czone ze Skoroszami i Szamotami otrzyma³y prawa miejskie
W 1954 r. miasto Czechowice zmienia nazwê na Ursus
1 sierpnia 1977 r. Ursus zosta³ w³±czony do Warszawy i sta³ siê czê¶ci± dzielnicy Ochota
1 stycznia 1993 r. po kilkuletnich staraniach Ursus zosta³ wy³±czony z Ochoty jako ósma warszawska dzielnica
1994 r. Ustawa z 25 marca o ustroju miasta sto³ecznego Warszawy dzieli stolicê na 11 gmin. Jedna z nich zostaje Ursus
2002r. - z dniem 27 pa¼dziernika 2002r. na podstawie ustawy z dnia 15 marca 2002r. Ursus staje siê dzielnic± m. st. Warszawy


megala napisa³(a):XIV - pierwsze wzmianki o osadnictwie na terenach dzisiejszego Ursusa

Wyszpera³am w internecie jeszcze trochê ciekawych informacji i uzupe³niê informacje podane przez megalê:

"By³y to niewielkie, drobnoszlacheckie wsie, po³o¿one g³ównie na uboczu wa¿nych szlaków komunikacyjnych. Wiêkszo¶æ z nich mia³a kilku w³a¶cicieli.
W XVI wieku wie¶ Czechowice liczy³a 6 ³anów (102h), ale ju¿ w XVII wieku obszar ziemi uprawnej zmniejszy³ siê do 3,5 ³ana (ok. 64 h).
W tym samym czasie powsta³y Szamoty i Skorosze.
Ta ostatnia wie¶, w³asno¶æ rodziny Falêckich, osi±gnê³a najwiêksze lokalne znaczenie. W XV wieku na jej terenach czynny by³ m³yn.
Oko³o roku 1890 Skorosze zosta³y siedzib± gminy Pruszków. Byæ mo¿e bardziej centralne po³o¿enie zdecydowa³o o zmianie. By³a to rozleg³a gmina, obejmowa³a pocz±tkowo obszar od Pruszkowa po Mokotów. W 1916 roku czê¶æ terenów gminy Pruszków zosta³a w³±czona do Warszawy. Pruszków otrzyma³ prawa miejskie z wy³±czeniem tak¿e czê¶ci terenu. Na pozosta³ym terenie utworzono gminê Skorosze.

- I co wy na to, historia Skoroszy jest b.ciekawa, tyle ¿e nieznana. Szukajmy dalej...mo¿e odnajdziemy rodzinê Falêckich - by³ych w³a¶cicieli Skoroszy
Skorosze - dawniej wies szlachecka granicz±ca ze wsiami: Solipse, Salomea i Opacz
1528 r. wie¶ liczy³a 2 ³any (ok. 33,6 ha)
w XVII w. w³asno¶æ Falêckiego a w XVIII w. kanonika Karczewskiego
1827 r. Skorosze mia³y 10 domów i 90 mieszkañców
po 1886 r. wzniesiono na pograniczu Skoroszy i Salomei fort V
1889 r. Skorosze nale¿a³y do gminy Pruszków, powierzchnia gruntów wynosi³a 271 ha, wie¶ zamieszkiwa³o 141 osób
Falêcki, dawny w³a¶ciciel Skoroszy, jak ka¿dy szlachcic, posiada³ swój herb rodowy. Z tego, co uda³o mi siê znale¼æ, móg³ to byæ albo herb ¦lepowron, albo herb Leszczyc.
Poni¿ej namiary na herby.

megala napisa³(a):Falêcki, dawny w³a¶ciciel Skoroszy, jak ka¿dy szlachcic, posiada³ swój herb rodowy. Z tego, co uda³o mi siê znale¼æ, móg³ to byæ albo herb ¦lepowron, albo herb Leszczyc.
Poni¿ej namiary na herby.

Bli¿szy mi jest pierwszy herb .

Ale bardziej kojarzê ten drugi. Chyba gdzie¶ go widzia³em ( ) w zwi±zku ze Skoroszami. Niestety nie mogê byc tego pewien. Poza tym z czego¶ takiego by³aby ca³kiem mi³a "chatka"

Co do Falêckich, to w spisie "INDEKS NAZWISK - Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861(1867)" do nazwiska Falêcki przypisany jest tylko LESZCZYC.

Warto by jednak zajrzeæ do "Herbarza polskiego" autorstwa Bonieckiego. To takie maleñkie i niepe³ne dzie³ko wydane po raz pierwszy pod koniec XIX w. - ot 16 tomów Mo¿e tam dowiedzielibysmy siê czego¶ wiêcej?

a skad wziales te male herby?

Na stronie http:// polonium.de/docs/ciekawostki/herby/win/index.html
znalazlam informacje, ze ¦lepowronem, najbardziej rozpowszechnionym na ziemi kaliskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, ruskiej, na Mazowszu i Litwie, pos³ugiwalo siê oko³o 350 rodzin m.in. Falêccy.

Mo¿liwe, ¿e rodzina w zale¿nosci od zamieszkania poslugiwala sie innym herbem, a moze te rodziny Falêckich mialy inne korzenie i przez to inne herby? W sumie nie jednemu psu Burek
megala napisa³(a):Na stronie http:// polonium.de/ docs/ ciekawostki/ herby/ win/ index.html
znalazlam informacje, ze ¦lepowronem, najbardziej rozpowszechnionym na ziemi kaliskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, ruskiej, na Mazowszu i Litwie, pos³ugiwalo siê oko³o 350 rodzin m.in. Falêccy.

Mo¿liwe, ¿e rodzina w zale¿nosci od zamieszkania poslugiwala sie innym herbem, a moze te rodziny Falêckich mialy inne korzenie i przez to inne herby? W sumie nie jednemu psu Burek

Zajrzyj na stronê http:// herby.com.pl/ herby/ indexslo.html i tam znajdziesz aktualnych Falêckich (ale niekoniecznie z tych herbowych)
znalazlam 656 Faleckich
cieniasy
z moim nazwiskiem jest w Polsce wg tej wyszukiwarki jest 25425 osob (oczywiscie najwiecej w Warszawie)
Szanowny Go¶æ troche mnie ¿le zrozumial.
¦lepowronem nie poslugiwalo sie 350 rodzin Falêckich ale 350 ró¿nych rodzin (o ró¿nych nazwiskach) na obszarze, o którycm pisalam we wczesniejszym poscie.
Nie bylo tak, ze jeden herb uzywany byl tylko przez jedna rodzine o jednym nazwisku.
Poza tym, jak sie juz przekonalam, nawet rodziny o tym samym nazwisku miewaly inne herby, np. dla Falêckich znalazlam 2 herby i nie wiem na razie ktorym z nich poslugiwal sie byly wlasciciel Skoroszy
megala napisa³(a):znalazlam 656 Faleckich
cieniasy
z moim nazwiskiem jest w Polsce wg tej wyszukiwarki jest 25425 osob (oczywiscie najwiecej w Warszawie)

moge prosic o adres tej wyszukiwarki ?
Dorota napisa³(a):

moge prosic o adres tej wyszukiwarki ?http:// herby.com.pl/ herby/ indexslo.html
megala napisa³(a):znalazlam 656 Faleckich
cieniasy
z moim nazwiskiem jest w Polsce wg tej wyszukiwarki jest 25425 osob (oczywiscie najwiecej w Warszawie)

Hi, hi, a z moim tylko 14!
megala napisa³(a):znalazlam 656 Faleckich
cieniasy
z moim nazwiskiem jest w Polsce wg tej wyszukiwarki jest 25425 osob (oczywiscie najwiecej w Warszawie)

Ja przekroczy³em 72000 ale nie wiem czy to dobrze ?

Pozdrawiam
Micha³
michalc1 napisa³(a):
Ja przekroczy³em 72000 ale nie wiem czy to dobrze ?

Pozdrawiam
Micha³
a pewnie ze dobrze
a pamietacie, ze kiedys kapliczka ta nie wygladala az tak ladnie?
Nie byla otynkowana, tylko go³e czerwone cegielki. Jeszcze troche i bylaby z niej kupka gruzu
megala napisa³(a):a pamietacie, ze kiedys kapliczka ta nie wygladala az tak ladnie?
Nie byla otynkowana, tylko go³e czerwone cegielki. Jeszcze troche i bylaby z niej kupka gruzu

Tat, tak, potwierdzam. Sta³a sobie taka zaniedbana w szczerym polu. Zawsze siê zastanawia³em w drodze do mojej dziewczyny (teraz ju¿ od dawna ¿ony) na Nied¼wiadek, co ta kapliczka tu robi. A jakie wielkie by³o nasze zdziwienie, kiedy te x lat temu odremontowali tê kapliczkê, powtarzam, w szczerym polu. I w okresie tamtym nawet nam siê nie ¶ni³o, ¿e kiedy¶ na tym szczerym polu bêdzie nasz dom!
Remont kapliczki odbyl sie zdaje sie z inicjatywy sp. ksiedza proboszcza parafii sw.Jozefa. Juz nie pamietam czy ta kapliczka zostala tylko wytynkowana, czy te rozsypujace sie cegly zostaly tez jakos wzmocnione. Pewnie tak, bo sam tynk zewnetrzny by tego dlugo nie utrzymal.
Kazdy z Was pewnie nie raz przejezdzal kolo opuszczonego sadu, ktorego jeden koniec lezy przy ul.Ryzowej, mniej wiecej na przeciw cmentarza, a ciagnie sie on wzd³uz budynkow Warsaw Apartments.

Gdzies ok. 10 lat temu byl to bardzo piekny sad eksperymentalny Szkoly Glownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Drziewka rodzily wielkie, piekne, czerwone jablka. Byly fachowo przyciete, oczyszczone, nawozone i spryskiwane. Pieknie to wygladalo, no i ogrodenie od ul.Ryzowej bylo cale. Pozniej cos sie stalo, dokladnie nie wiem co. Ludzie z SGGW przestali na nim eksperymentowac. Z roku na rok pojawialo sie coraz wiecej dzikich galazek. Jablka byly coraz mniejsze i bardziej zielone, az wreszcie drzewka calkiem przestaly rodzic owoce. Sad zamienil sie w jakies chaszcze, zreszta kazdy wie - raj dla ptakow, gryzoni i owadow i wychodek dla pieskow z os. Fasolowa.

W tym miejscu wiadome jest, ze bedzie biegla droga szybkiego ruchu, ale kiedy, zobaczymy.
A czy wiecie, ze na terenie dzisiejszego Oriflame byl kiedys polskie zaklad kosmetyczny o slodkiej nazwie Kamelia?

Pietnascie lat temu, kiedy to jeszcze chodzilam do podstawowki, bylismy w Kameli w odwiedzinach w ramach poznawnia zawodow, co mialo nam ulatwic wybor po skonczeniu szkoly.

Pamietam tylko z tamtej wizyty duszacy zapach kosmetykow.
Znalaz³em jeszcze jeden herb, którym pos³ugiwa³a siê rodzina Falêckich. Ten herb to Belina, inna nazwa-Byliny.

Szymor
szymor napisa³(a):Znalaz³em jeszcze jeden herb, którym pos³ugiwa³a siê rodzina Falêckich. Ten herb to Belina, inna nazwa-Byliny.

Szymor
Fajnie, ale czy ten herb wystepowal na terenie Mazowsza?
Te dwa poprzednie tak.
Jak juz tu kiedys wspominalam, jednym herbem mogly sie poslugiwac rozne rodziny, ale rowniez dla jednego nazwiska mozna znalezc rozne herby, tyle tylko ze czesto rodziny te mieszkaly w roznych rejonach Polski.
Falêccy pos³ugiwali sie równie¿ herbem Brochowicz, ale najbardziej rozpowszechnionym na ziemi krakowskiej, lubelskiej, sandomierskiej, sieradzkiej oraz na ¦l±sku, wiec przypuszczam, ze nie jest to wlasciwy herb tego naszego szlachcica ze Skoroszy.

HERB Brochowicz
Wed³ug "Spisu szlachty Królestwa Polskiego, z dodaniem krótkiej informacyi o dowodach szlachectwa", wydanego w Warszawie w 1851 r., w Królestwie Polskim zamieszkiwa³a rodzina Falêckich herbu Leszczyc. Spis wymienia trzech szlachciców o tym nazwisku:
1. Ignacego Teodora, s. Antoniego
2. Leonarda Antoniego Marcina, s. Macieja
3. Ignacego s. Józefa

"Dodatek II do spisu szlachty Królestwa Polskiego", wydany w Warszawie w 1854, wymienia trzech synów Ignacego:
1. Apolinarego Ignacego
2. Jana Antoniego
3. Wincentego Franciszka

Kto wie, mo¿e który¶ z wy¿ej wymienionych Falêckich by³ w³a¶cicielem Skoroszy?[/i]
Ka¿dy z mieszkañców Skoroszy z pewno¶ci± niejednokrotnie przeje¿d¿a³ ulic± Ry¿ow±, obok cmentarzy. Ale byæ mo¿e nie ka¿dy wie, ¿e obszar, który obecnie zajmuj± cmentarze zajmowa³ niegdy¶ Fort V (tzw. Fort W³ochy).
Powsta³ on w latach 1883-1886, jako jeden z fortów zewnêtrznego pier¶cienia Twierdzy Fortowej Warszawa. Po³o¿ony by³ na p³askim i pozbawionym przeszkód naturalnych fragmencie równiny warszawskiej. Jego zadaniem by³a opbrona zachodniego odcinka Twierdzy Warszawa oraz kontrola nad przechodz±c± w odleg³o¶ci oko³o kilometra lini± Kolei Warszawsko-Wiedeñskiej.
W styczniu 1909 r. w³adze carskie wyda³y rozkaz o kasacji twierdzy i obiekt zosta³ czê¶ciowo rozebrany.
Po II wojnie ¶wiatowej teren dawnego fortu by³ u¿ytkowany przez ró¿ne przedsiêbiorstwa pañstwowe (np. drogowe).

Wiêcej informacji o forcie mo¿na znale¼æ na stronie:
 forty.phg.pl/wawa/spis.php
szymor napisa³(a):Ka¿dy z mieszkañców Skoroszy z pewno¶ci± niejednokrotnie przeje¿d¿a³ ulic± Ry¿ow±, obok cmentarzy. Ale byæ mo¿e nie ka¿dy wie, ¿e obszar, który obecnie zajmuj± cmentarze zajmowa³ niegdy¶ Fort V (tzw. Fort W³ochy).

Teren Fortu Wlochy nie jest calkowicie zabudowany cmentarzami.
Za cmentarzem ursusowskim (jadac od ul.Dzieci W-wy) pozosta³ wolny jego fragment. Latem niektorzy cwicza tam jazde prze³ajow± na motocyklach.
Rzeczywi¶cie Fort W³ochy zajmowa³ wiêkszy obszar, ni¿ zajmuj± dzisiaj cmentarze.
Obszar Fortu W³ochy mo¿na umiejscowiæ miêdzy ulicami: Kleszczow± Ry¿ow±, Dzieci Warszawy, Badylarsk± i Dojazdow±.

Pozdrawiam,
Szymor
Oto zdjêcie (kiepskiej jako¶ci) wykonane wiosn± 1981 r. na ulicy Dzieci Warszawy. Po lewej stronie widac zrujnowana wtedy kapliczkê (obecnie odrestaurowan±). W wózeczku moj ¿ona, obok wózka moja tesciowa.

[img]http://republika.pl/moje_bmw/inne/zdjkam1.jpg[/img]
ale odlot
jakby staly na koncu swiata
szymor napisa³(a):Oto zdjêcie (kiepskiej jako¶ci) wykonane wiosn± 1981 r. na ulicy Dzieci Warszawy. Po lewej stronie widac zrujnowana wtedy kapliczkê (obecnie odrestaurowan±). W wózeczku moj ¿ona, obok wózka moja tesciowa.



Tak to dokladnie wygladalo.
Skorosze to byly przede wszystkim pola uprawne.

Przypomniala mi sie wlasnie historyjka autobusowa sprzed kilkunastu lat.
Byly to lata kiedy nie bylo jeszcze osiedli na Skoroszach i osiedli we Wlochach (Fasolowa, Chrobrego). Po skreceniu z ul.Kleszczowej w Ryzowa i dalej Dzieci W-Wy mozna bylo podziwiac prawdziwy krajobraz wiejski. Dopiero kiedy autobus skrecil z Dzieci W-wy przy technikum, to okazywalo sie ze czlowiek nie jest na wsi. Przypominam, ze rowniez w latach '80 i wczesniej Al.Jerozolimskie byly traktem wsrod pól.
W autobusie jechala grupka mlodziezy z centrum do kolezanki w Ursusie. Wjechali w Ryzowa, widza pola...., skrecili w Dzieci W-wy - dalej pola...
Jeden mowi "chyba zabladzilismy i jestesmy juz poza Warszawa, tu jest jakas wies." Pozniej zaczely sie zabudowania starego Ursusa i ludzie sie uspokoili.
Oto notka prasowa z Kuriera Warszawskiego z 1927 roku:

W poci±gu nr 128 id±cym z Pruszkowa do Warszawy, w pobli¿u dworca G³ównego przestrzeli³ sobie czaszkê urzêdnik prywatny, 38-letni Napoleon Szczerbo-Niefiedowicz, zamieszka³y we wsi W³ochach, gmina Skorocze pow. warszawskiego. Desperata w stanie ciê¿kim przewioz³o Pogotowie do szpitala Dzieci±tka Jezus.

Kurier Warszawski nr 93, 4 kwietnia 1927, s. 3, wydanie wieczorne

Chcia³bym zwróciæ uwagê na dwie ciekawe (moim zdaniem) rzeczy:

1) u¿ywanie w latach 20-tych nazwy Skorocze (spotkalem siê w paru innych miejscach z t± nazw±)
2) rzecz natury bardziej ogólnej: w Kurierze Warszawskim sporo miejsca po¶wiêcano opisowi romaitych wypadków kryminalnych, sensacyjnych, dziwnych i niesmowitych (zdaniem redakcji) dziej±cych sie w Warszawie
A gdzie wygrzebales takie starocie

szymor napisa³(a):Oto notka prasowa z Kuriera Warszawskiego z 1927 roku:

(...)
Kurier Warszawski, dziennik informacyjno-polityczny. Ukazywa³ siê w Warszawie w latach 1821-1939. Jego za³o¿ycielem by³ B. Kiciñski. Gazeta o charakterze konserwatywnym.
megala napisa³(a):A gdzie wygrzebales takie starocie

Natkna³em sie na to przypadkiem (juz jakis czas temu), kiedy przegl±da³em Kurier Warszawski z roku 1927, w ramach kwerendy bibliotecznej do pracy magisterskiej.
Gazeta Warszawska 26 listopada 1816 r.

Sekretaryat Ieneralny Kommissyi Rz±dowey Spraw Wewnêtrznych i Policyi Daty 7-go m.b. przez Gazety ogloszonego, upowa¿niony bêd±c do przyymowania Deklaracyi Obywateli chc±cych oddaæ parobków na naukê, stawiania Budowli w pi¿e do szko³y za³o¿oney pod Warszaw± we wsi W³ochach, podaie ninieyszem do wiadomosci, a to w celu dogodzenia Obywatelom odlegle od Warszawy mieszkai±cym, ¿e warunki, pod któremi przyymuie deklaracyie s± nastêpui±ce:

Ka¿dy parobek mai±cy byd¼ przez oddai±cego zgodzonym i zaspokoionym co do zas³ug rocznych. Oddai±cy parobka zap³aci za wikt iego we wsi W³ochach gospodarzowi, u którego tan¿e parobek ie¶æ bêdzie, summê roczn± z³ 292, po groszy 24 na dzieñ wyrachowan±. Ka¿dy parobek oddany na naukê, obowi±zany bêdzie odbywaæ wszelkie roboty, które mu Zwierzchno¶æ mieyscowa tak co do budowy w pi¿e, ciesió³ki i mularki do niey, tudzie¿ co do uprawy przemienney gruntów wska¿e.

Ka¿dy parobek opatrzony byd¼ powinien w swoi± siekierê i rydlówkê. Oddai±cy parobka rêczy za iego dobre obyczaie i staraæ siê winien, aby by³ zdrowy, mocny i do pracy zdolny. Parobcy ¿le sprawui±cy siê w³a¶cicielom odsy³ani bêd±.

http:// bialoleka.waw.pl/gmina/palac/
Na terraserver.com jest nowe zdjêcie Skoroszy.

zdjêcie z 2003 roku kolorowe i w super jako¶ci

Trochê d³ugi ten w±tek wiêc nie wiem czy pojawi³o siê wcze¶niej.
Je¶li tak to przepraszam.
W lokalnej gazetce wydawanej przez Urz±d Dzielnicy Ursus znalaz³em informacjê, ¿e w tym roku przypada 80-ta rocznica powstania Ochotniczej Strazy Po¿arnej w Ursusie. Pocz±tkowo stra¿ mia³a swoj± siedzibê we W³ochach. Od 1928 r. ma j± na terenie gminy Skorosze, pocz±tkowo na terenie Pañstwowych Zak³adów In¿ynieryjnych (pó¼niejszych ZM Ursus), a od roku 1940 w nowej remizie, w której siedzibe straz ma do dzisiaj.
W zwi±zku z 80 rocznica powstania OSP w Ursusie, w maju i czerwcu br. odbedzie sie kilka imprez, które w³adze dzielnicy obieca³y wesprzec organizacyjnie.
Szymor pisa³ o nowej remizie Stra¿y Po¿arnej gminy Skorosze, do której stra¿acy przenie¶li siê w 1940 roku. Co ciekawe budynek ten powsta³ dziêki dzia³alno¶ci spo³ecznego komitetu zrzeszaj±cego wielu wybitnych mieszkañców gminy. Wiêkszo¶æ pieniêdzy przeznaczonych na budowê pochodzi³a z hojnych darów mieszkañców oraz podatku - Rada Gminy Skorosze podjê³a uchwa³ê o samoopodatkowaniu !

Wszystkim zainteresowanym "ma³±" histori± polecam ksi±¿kê
Jerzego Dom¿alskiego Wiek XX w Ursusie.
Mo¿na w niej znale¼æ wiele ciekawych informacji o obecnym Ursusie i mnóstwo wspania³ych fotografii miejsc, których czêsto ju¿ nie ma.
Witam,

pod linkiem http://maps.google.com/ mo¿na znale¿æ zdjêcia Skoroszy z roku 2005 i porównaæ z hostori±. Albo zobaczyæ siebie na balkonie
Sk±d ta informacja (o 2005 roku)?
Ze stanu budowy Sadów Jerozolimskich wynika, ¿e zdjêcia s± z 2003 roku.
Zrobione w sobotê lub niedzielê - bo czynna jest gie³da na Batorego.
budowa daimler chrysler jest w fazie wstêpnej budowy, fakt to nie jest rok 2005 ale 2004. Pozosta³e tereny mog± byæ te¿ z innych dat
Anzelm napisa³(a):Sk±d ta informacja (o 2005 roku)?
Ze stanu budowy Sadów Jerozolimskich wynika, ¿e zdjêcia s± z 2003 roku.
Zrobione w sobotê lub niedzielê - bo czynna jest gie³da na Batorego.
Zdjêcia mog± byæ sk³±dane z ró¿nych dni i s± wynikiem kilkukronych przej¶æ satelity... ale nie sadzê, by tak ma³y teren jak Warszawa tego wymaga³a.

Jaki¶ czas temu napisa³ do mnie e-mail niejaki Marek Szczerbo-Niefiedowicz. Oto jego tre¶æ:

Witam Pana serdecznie.

Nazywam siê Marek Napoleon Szczerbo-Niefiedowicz. zajmujê siê genealogi± mojej rodziny. natrafi³em na pañski anons o tre¶ci:
"W poci±gu nr 128 id±cym z Pruszkowa do Warszawy, w pobli¿u dworca G³ównego przestrzeli³ sobie czaszkê urzêdnik prywatny, 38-letni Napoleon Szczerbo-Niefiedowicz, zamieszka³y we wsi W³ochach, gmina Skorocze pow. warszawskiego. Desperata w stanie ciê¿kim przewioz³o Pogotowie do szpitala Dzieci±tka Jezus.

Kurier Warszawski nr 93, 4 kwietnia 1927, s. 3, wydanie wieczorne"

W tym artykule jest mowa o moim pradziadku Napoleonie Olgierdzie Szczerbo-Niefiedowicz zmar³ym cztery lata pó¼niej w 1931 roku.

Mam nadzieje ze moze mi pan pomóc dotrzeæ do tego artuku³u lub ma go w swoim posiadaniu.
Z gory dziêkujê za udzielon± mi pomoc.

Z powa¿aniem Marek

Tak wiêc dziêki forum skoroszewskiemu cz³owiek ten zyska³ now± informacjê o dziejach swej rodziny. Przyk³ad ten pokazuje jak wielk± warto¶æ dla wielu ludzi, wydaje sie postronnych, mog± mieæ nasze forumowe pogaduchy. My¶lê, ze mo¿na sie z tego tylko cieszyæ
Warto zauwa¿yc, ¿e patronami niektorych ulic, parków w Ursusie s± ludzie zwi±zani bardzo ¶ci¶le z histori± dawnej wielkiej gminy Skorosze.
Mam tu na my¶li takie osoby jak:
- Franciszek Adolf Acher (ulica + park), cz³owiek, który mia³ bardzo du¿e gospodarstwo w Skoroszach (miedzy dzisiejszymi ulicami Rakietników i Tomcia Palucha), w okresie miêdzywojennym;
- W³adys³aw Hass (ulica), pose³ na Sejm RP w latach 1930-1935, pierwszy wójt gminy Skorosze;
- Stanis³aw Bodych (ulica), przed II wojn± ¶wiatow± pracownik Pañstwowych Zak³adów In¿ynierii w Czechowicach, w czasie wojny oficer pu³ku "Madagaskar", jednostki wojskowej podlegaj±cej najpierw Organizacji Or³a Bia³ego, a pó¼niej ZWZ-AK, dzialaj±cej na ternie dzisiejszego Ursusa;
- Kazimierz Gierdziejewski (ulica) - dyrektor Fabryki Metalurgicznej, bêd±cej czê¶ci± zakladów w Ursusie, w okresie miêdzywojennym;
- Tadeusz Hennel (mala uliczka nieopodal Urzêdu Dzielnicy Ursus), dyrektor Fabryki Samochodów, drugiej, obok Fabryki Metalurgicznej, czê¶ci zak³adów w Ursusie

Z innych rzeczy zwi±zanych ze Skoroszami:
- Kompania Kordian, która ma swoj± ulicê w Ursusie, to jeden z oddzia³ów Armii Krajowej, dzialaj±cy na terenie wsi Czechowice, a podlegaj±cy Rejonowi VI "Helenów" AK.

A mo¿e znacie innych patronów ulic, zas³uzonych dla naszej dzielnicy, czy tez zwi±zanych z jej histori±
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wyciskamy.pev.pl
  • img
    \