ďťż

: ulga związana z remontem i modernizacją mieszkania

Pary_anime

poniżej pytanie i odpowiedź zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów. W swoim US uzyskałem taką samą odpowiedź. Podejrzewam, że duża część osób myśli, że może skorzystać z tej ulgi

"Jak należy rozumieć pojęcie "tytuł prawny do zajmowanego lokalu" pozwalający na dokonanie odliczeń od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. ?

Jednym z warunków uprawniających do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu (budynku) mieszkalnego. Wynika to wprost z treści przepisu art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:
1) własność,
2) umowę użyczenia,
3) umowę najmu lub dzierżawy,
4) inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
W sytuacji gdy podatnik nie posiada jeszcze umowy o ustanowieniu na jego rzecz odrębnej własności lokali, ale posiada już umowę zawartą ze spółdzielnią mieszkaniową (developerem), na podstawie której nabywa prawo do zajęcia lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem na jego rzecz odrębnej własności tego lokalu - to umowa ta stanowi tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w powołanym przepisie.
Jednak aby skorzystać z przedmiotowego odliczenia podatnik musi ponieść wydatki na remont lub modernizację lokalu (budynku) mieszkalnego.
Na podstawie art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000r. Nr 106, poz.1126 ze zm.) przez remont rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji.
Na podstawie "Słownika języka polskiego PWN" pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka (Wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1996r.):
- remont stanowi przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu,
- modernizacja stanowi unowocześnienie, uwspółcześnienie.
Dlatego też ulga remontowo - modernizacyjna nie dotyczy wydatków ponoszonych na wykończenie lokalu mieszkalnego. Ulga mieszkaniowa z tytułu wykończenia lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym została zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2002r. "


nie wiem o jakim US mówisz, ale niektóre honorowały (przynajmniej w 2002roku) protokół zdawczo odbiorczy
istotne było aby uwzględniał on opłaty eksploatacyjne za udostępnienie/przekazanie lokalu do wykończenia
wszystkie faktury po dacie podpisania protokołu mogły zostać odliczone w ramach ulgi remontowej

jak to jest w tym roku.... nie wiem
No właśnie, w końcu jak to jest. Na onecie swego czasu też wyczytałem,
że nie można odliczać a moja mama twierdzi, że w naszym US (niewielka miejscowość w podlaskim) twierdzą, że można, jeśli wpis hipoteczny uzyskam do końca roku - jutro ma dzwonić jeszcze raz i wywiedzieć się dokładniej.
Niedawno w Gazecie Wyborczej (dodatek Dom) temat ten też był poruszany. Z artykułu wynikało, że różne US różnie te przepisy interpretowały, ale wniosek był taki, że żeby działalność można było nazwać remontem, to należy w danym mieszkaniu fizycznie mieszkać. Pewnie ten artykuł jest jeszcze do odszukania na  gazeta.pl, bo było to zaledwie kilka tygodni temu.


kuba napisał(a):Niedawno w Gazecie Wyborczej (dodatek Dom) temat ten też był poruszany. Z artykułu wynikało, że różne US różnie te przepisy interpretowały, ale wniosek był taki, że żeby działalność można było nazwać remontem, to należy w danym mieszkaniu fizycznie mieszkać. Pewnie ten artykuł jest jeszcze do odszukania na  gazeta.pl, bo było to zaledwie kilka tygodni temu.

O, już znalazłem: link
Witam

Ja byłem wczoraj w swoim US (Mokotów) i powiedziano mi, że pomimo iż nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego, ale odebrałem mieszkanie, to mogę odliczać.

Pozdrawiam
Michał napisał(a):
Ja byłem wczoraj w swoim US (Mokotów) i powiedziano mi, że pomimo iż nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego, ale odebrałem mieszkanie, to mogę odliczać.

A zdjęcia będziesz cykał? Bo ja już kurczę mam glazurę i podłogi a dziś się już przeprowadzam (będziemy przez jakiś czas mieszkać na kartonach).
robkam napisał(a):A zdjęcia będziesz cykał? Bo ja już kurczę mam glazurę i podłogi a dziś się już przeprowadzam (będziemy przez jakiś czas mieszkać na kartonach).

To jakaś paranoja z tymi zdjęciami, ponieważ jeszcze nie zacząłem się wykańczać, to muszę wszystkiego się dowiedzieć. Tak jak napisałem, w US Mokotów powiedziano mi, że mogę odliczać wydatki za wykończenie. Ja używałem słowa wykończenie i ta Pani nie protestowała, więc chyba wiedziała o czym mówi

A może Sąsiedzi z C1 mogliby nam powiedzieć jak u nich to wyglądało ?

Pozdrawiam
Michał napisał(a):robkam napisał(a):A zdjęcia będziesz cykał? Bo ja już kurczę mam glazurę i podłogi a dziś się już przeprowadzam (będziemy przez jakiś czas mieszkać na kartonach).

To jakaś paranoja z tymi zdjęciami, ponieważ jeszcze nie zacząłem się wykańczać, to muszę wszystkiego się dowiedzieć. Tak jak napisałem, w US Mokotów powiedziano mi, że mogę odliczać wydatki za wykończenie. Ja używałem słowa wykończenie i ta Pani nie protestowała, więc chyba wiedziała o czym mówi

A może Sąsiedzi z C1 mogliby nam powiedzieć jak u nich to wyglądało ?

Pozdrawiam

Idac Twoim sladem Michale zadzwoilem do mojego US i spytalem sie jak zapatruja sie na te kwestie odpowiedz byla taka : przez wykanczanie rozumieja modernizacje - gdyz twierdza ze polega to na polepszeniu warumkow mieszkalnych i ich przystosowaniu do standartow przyjetych na dzien obecny.
potwierdzila tez ze wystarczy protokol zdawczo-odbiorczy
A co jesli sie takiego protokolu nie odebralo (z winy Ebejotu) ?
Pisalam juz na forum o naszych felernych burchlach na scianach - do tej pory mieszkania nie odebralismy - a juz jest wykonczone...
Hmmm

Ewa
Wodnik napisał(a):Idac Twoim sladem Michale zadzwoilem do mojego US i spytalem sie jak zapatruja sie na te kwestie odpowiedz byla taka : przez wykanczanie rozumieja modernizacje - gdyz twierdza ze polega to na polepszeniu warumkow mieszkalnych i ich przystosowaniu do standartow przyjetych na dzien obecny. Potwierdzila tez ze wystarczy protokol zdawczo-odbiorczy

Uff, to może jakoś to pójdzie. W sumie jak oni sobie wyobrażają mieszkanie w stanie surowym. Po prostu kupiliśmy takie i musimy od razu poddawać modernizacji .

Pozdrawiam
no właśnie, wszystko zależy od interpretacji urzędnika

tylko obawiam się, że interpretacja MF jest ponad to co uważa Pani w jakimś konkretnym US.

Ja również zadałem pytanie co by było gdybym położył glazurę (czysto teoretycznie) i za 2 tygodnie kupił i położył nową. Przecież to już jest wymiana starej na nową - czyli remont.

Odpowiedź brzmiała "Kombinujesz Pan"

a więc myślę, że pewnie musieliby to uznać.

ERYK
A ja myślę, że ERYK nie masz racji... Równie łatwo jest udowodnić, że wykańczasz mieszkanie niż modernizujesz. Tak podpowiada mi zdrowy rozsądek, ale niestety ten zdrowy rozsądek też mnie zaboli...finansowo! Myślę, że każdy NSA przyzna tutaj rację US niż podatnikowi (nie można modernizować bez wykończenia). Czy jest Wam znane jakieś orzecznictwo NSA?
PePe napisał(a):A ja myślę, że ERYK nie masz racji... Równie łatwo jest udowodnić, że wykańczasz mieszkanie niż modernizujesz. Tak podpowiada mi zdrowy rozsądek, ale niestety ten zdrowy rozsądek też mnie zaboli...finansowo! Myślę, że każdy NSA przyzna tutaj rację US niż podatnikowi (nie można modernizować bez wykończenia). Czy jest Wam znane jakieś orzecznictwo NSA?

sorry ale nie rozumiem. Nie mam racji w czym ? Zgodnie z tym co piszą w artykule z Wyborczej i informacjami z Ministerstwa Finansów w przypadku wykańczania mieszkania nie przysługuje ulga ani z tytułu remontu ani modernizacji. Natomiast jeżeli już mieszkasz (cytuję "Otóż ulga remontowo-modernizacyjna przysługuje od momentu zamieszkania, czyli tzw. zasiedlenia lokalu. ") i dokonujesz wymiany czegoś starego na nowe (czyli remontujesz) możesz odliczyć. Problem w tym (autor artykułu też zwraca na to uwagę) po jakim czasie można dokonać remontu! Czy mogę własne mieszkanie remontować 5 lat po odbiorze czy już np. po 2 tygodniach ?
Eryku,
miałem na myśli ostatnią Twoją wypowiedź, nie pierwszy post. Jeżeli dla przykładu odbierasz mieszkanie 1.03.2003 i mieszkanie jest zgodnie z umową w stanie "surowym" to jest to wykańczanie mieszkania a nie modernizacja. Jeżeli będziesz chciał się uprzeć, że zamiszakałeś np. 2.03 a 10.03 zacząłeś modernizować (według Ciebie) to US skarbowy zapyta kiedy wykańczałeś mieszkanie! Jeżeli nie było "procesu wykończenia", to także nie było "procesu modernizacji". Z drugiej strony, przy modernizacji możesz odliczyć to, co wcześniej wykończyłeś, czyli np. wstawiłeś stare drzwi a potem je wymieniłeś. Myślę, że sztuczki ze zdjęciami i udowadniadniem znaczenia słowa "modernizacja" mogą przejść tylko wtedy kiedy w US pracuje "przychylna dusza". To smutne, ale raczej poczakałbym na orzecznictwo NSA niż poleganie na naszych własnych interpretacjach. Chciałbym aby NSA przyznało nam (podatnikom) rację... BTW też byłbym zadowolony i bardzo ucieszony. Szczerze mówiąc zmartwiłeś mnie Twoim postem, bo sam żyłem w głębokiej nieświadomości .

Pozdrawiam
Swoją drogą to ciekawe, mam wielu znajomych, którzy dostali zwrot za wykończenie, a teraz już nie można . Skarb Państwa najwyraźniej znowu szuka pieniędzy

Pozdrawiam
kuba napisał(a):Niedawno w Gazecie Wyborczej (dodatek Dom) temat ten też był poruszany. Z artykułu wynikało, że różne US różnie te przepisy interpretowały, ale wniosek był taki, że żeby działalność można było nazwać remontem, to należy w danym mieszkaniu fizycznie mieszkać. Pewnie ten artykuł jest jeszcze do odszukania na  gazeta.pl, bo było to zaledwie kilka tygodni temu.

no tak, a w jaki sposób US może mi udowodnić, że 1 dobe po podpisaniu protokołu zd-od nie zamieszkałem w zakupionym mieszkaniu. Ludzie maja różne wymagania co do komfortu i warunków mieszkania .

No to chyba będzie konieczna następna interpretacja MF z wsparciem słownika słowa "zamieszkać"... Paranoja. Ja mieszkałem bez kibla, podłóg i wody (sikałem do rury) - takie miałem wymagania. Pięć dni później moje wymagania się drastycznie zmieniły w związku z tym musiałem zmodernizować mieszkanie o WC, wannę, glazurę, podłogi, drzwi, itp. Coż, człowiek nie krowa i może zmienić swoje przyzwyczajenia. Prawda? Oby poza żartami takimi jak mój pojawiły się bardziej konstruktywne głosy (np. na stronach MF lub z NSA). Wszystkim tego życzę.

Pozdrawiam
Co za ulga remontowa!
Ministerstwo Finansów tym razem przyznało, że ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych warunków. I tu uwaga - uldze podlegają także wydatki związane z nowo wybudowanym budynkiem lub lokalem mieszkalnym w takim budynku. Jeśli zatem podatnik ma tytuł prawny i spełnia inne warunki, to może bez obaw odliczać wydatki dotyczące wykonania nowych elementów, w tym ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i instalacji sanitarnych.
(...) Ministerstwo Finansów wskazało, że wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, tj. lokalu oddanego przez spółdzielnię czy dewelopera w stanie niewykończonym (surowym) rozliczane były (lub są na zasadzie praw nabytych) w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Jednakże dotyczy to tylko wydatków poniesionych do momentu zasiedlenia lokalu. Za dzień zasiedlenia lokalu mieszkalnego uważa się zaś datę faktycznego zamieszkania w danym lokalu. W większości przypadków data ta będzie odpowiadała dacie zameldowania w mieszkaniu. (...)

Co więcej, jeśli dziś mamy tytuł prawny do nowego mieszkania, nawet niewykończonego i spełniamy wszystkie inne warunki ustawowe, bez przeszkód możemy wydatki poniesione na jego wykończenie odliczyć, choć jeszcze kilka dni temu twierdziło, że nie możemy. (...)
Pozdrawiam
hmmmmm, od Ani trochę powiało optymizmem ale ciekawe gdzie tak naprawdę leży prawda ....... pewnie jak zwykle po środku. Jak ostatnio spytałem znajomego ze skarbowego na co przydadzą mi się już nabyte rachunki to z uśmiechem spojrzał na KOSZ stojący w rogu ........... chyba pokochałem TYCH łosi w rządzie ........
Ministerstwo ulżyło!
Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie - ulga remontowa przysługuje także w przypadku wydatków związanych z wykończeniem nowego mieszkania. Trzeba spełnić warunki określone w ustawie i nic ponad to .
(...) Zgodnie z nową interpretacją "poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej". Skąd korzystna dla podatników zmiana stanowiska?
- Nieporozumienia wynikały ze stosowania dwóch tytułów do odliczeń - ulgi remontowej i budowlanej. Postanowiliśmy ujednolicić interpretację. W przypadku wykańczania nowego mieszkania można skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej - zapewnia Anna Adamek z biura rzecznika prasowego MF.(...)
Kiedy można dokonać odliczeń od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego?

Jak wielokrotnie w swych wyjaśnieniach podkreślało Ministerstwo Finansów, wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego stanowiły i stanowią odrębny tytuł do odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym do końca 2001 roku ulga remontowo-modernizacyjna funkcjonowała równolegle z tzw. dużą ulgą budowlaną, zlikwidowaną ustawą dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509).

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości podatkowej. W konsekwencji o prawie do odliczenia może decydować wyłącznie literalne brzmienie obowiązujących przepisów; w przypadku ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisami tymi jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą".

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:
mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy)
dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).
O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

Podkreślenia wymaga, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków. A to oznacza, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z NOWO WYBUDOWANYM budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego -MOGĄ BYĆ ODLICZONE w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

własność,

umowę użyczenia,

umowę najmu lub dzierżawy,

inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

Z analizy pytań kierowanych do organów podatkowych wynika, iż nie w każdym przypadku podatnicy spełniają wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. Najczęstszym uchybieniem jest brak tytułu prawnego do lokalu (budynku) mieszkalnego, w związku z którym podatnicy ponoszą wydatki na zakup materiałów i urządzeń związanych z jego remontem lub modernizacją. Niewątpliwie w takim przypadku podatnikom nie przysługuje prawo do odliczeń na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy.

Natomiast prawo do odliczeń wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, przysługuje - w związku z likwidacją przedmiotowej ulgi, o czym mowa wyżej - wyłącznie podatnikom, którzy prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ww. cele nabyli w latach 1997-2001.

Przy czym podkreślenia wymaga, iż określone przez ustawodawcę warunki i zasady korzystania z tej ulgi nie są tożsame z warunkami oraz zasadami dotyczącymi ulgi remontowo-modernizacyjnej. Wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, tj. lokalu oddanego przez spółdzielnię czy developera w stanie niewykończonym (surowym) rozliczane były (lub są na zasadzie praw nabytych) w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Jednakże dotyczy to tylko wydatków poniesionych DO MOMENTU ZASIEDLENIA tego lokalu. Za dzień zasiedlenia lokalu mieszkalnego uważa się DATĘ FAKTYCZNEGO ZAMIESZKANIA w danym lokalu. W większości przypadków data ta będzie odpowiadała dacie zameldowania.
W ocenie Ministerstwa Finansów nieporozumienia jakie narosły wokół stosowania wyżej opisanych, dwóch odrębnych, tytułów do odliczeń wynikają ze zróżnicowania stanów faktycznych oraz treści zadawanych pytań.

Pozdrawiam
Ania
AniaP napisał(a):...Jednakże dotyczy to tylko wydatków poniesionych DO MOMENTU ZASIEDLENIA tego lokalu. Za dzień zasiedlenia lokalu mieszkalnego uważa się DATĘ FAKTYCZNEGO ZAMIESZKANIA w danym lokalu. W większości przypadków data ta będzie odpowiadała dacie zameldowania.
W ocenie Ministerstwa Finansów nieporozumienia jakie narosły wokół stosowania wyżej opisanych, dwóch odrębnych, tytułów do odliczeń wynikają ze zróżnicowania stanów faktycznych oraz treści zadawanych pytań.

Pozdrawiam
Ania

Od wielu lat w Polsce można mieć inny adres zameldowania niż zamieszkania, więc czemu nie można przyjąć, że w momencie otrzymania kluczy od razu się zamieszkało w danym lokalu?

Pozdrawiam
Majka
Cytat:............
Natomiast prawo do odliczeń wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, przysługuje - w związku z likwidacją przedmiotowej ulgi, o czym mowa wyżej - wyłącznie podatnikom, którzy prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ww. cele nabyli w latach 1997-2001.

Przy czym podkreślenia wymaga, iż określone przez ustawodawcę warunki i zasady korzystania z tej ulgi nie są tożsame z warunkami oraz zasadami dotyczącymi ulgi remontowo-modernizacyjnej. Wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, tj. lokalu oddanego przez spółdzielnię czy developera w stanie niewykończonym (surowym) rozliczane były (lub są na zasadzie praw nabytych) w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Jednakże dotyczy to tylko wydatków poniesionych DO MOMENTU ZASIEDLENIA tego lokalu. Za dzień zasiedlenia lokalu mieszkalnego uważa się DATĘ FAKTYCZNEGO ZAMIESZKANIA w danym lokalu. W większości przypadków data ta będzie odpowiadała dacie zameldowania.
W ocenie Ministerstwa Finansów nieporozumienia jakie narosły wokół stosowania wyżej opisanych, dwóch odrębnych, tytułów do odliczeń wynikają ze zróżnicowania stanów faktycznych oraz treści zadawanych pytań.

Pozdrawiam
Ania

Czy to oznacza, że my mieszkańcy C2, którzy nie korzystalismy z dużej ulgi budowlanej, nie możemy odliczyć wydaków na wykończenie??
już naprawdę nic nierozumie.
Pozdrawiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wyciskamy.pev.pl
  • img
    \