: Ciekawa fauna Skoroszy

Pary_anime

Spotkac tu mazna bardzo interesujace zwierzeta, jesli ktos nie jest zbyt roztrzepany i chce je zauwazyc. Mozna zobaczyc tu takie gatunki, ktorych proznoby szukac w centrum Warszawy.
Dla przykladu podam: bazanty, golebie grzywacze, ropuchy.
Lisa rudego (niestety zabitego w rowie przydroznym) widzialam w okolicach Al.Jerozolimskich i kilkaset metrow przed dworcem PKP Wlochy (jadac od strony centrum).
Czy ktos jeszcze widywal ti jakies mniej pospolite gatunki


megala napisa³(a):Lisa rudego (niestety zabitego w rowie przydroznym) widzialam w okolicach Al.Jerozolimskich i kilkaset metrow przed dworcem PKP Wlochy (jadac od strony centrum). Z tym lisem to ciekawa historia, bo wg mnie to by³ lis oswojony przez Ma³ego Ksiêcia. A jak osojony to têskni³ i garn±³ sie do ludzi i zwierz±t. Dlatego uznano go za w¶ciej³ego.

Co za czasy, ¿e jak cos jest oswojone, têskni, a nie daj Bóg kocha, to jest w¶ciek³e.

megala napisa³(a):Czy ktos jeszcze widywal ti jakies mniej pospolite gatunki Ba¿anty czêsto widzia³em jad±c przez Odolany. Co do wiêkszych zwierz±t to najwiêkszym zaskoczeniem buy³y dla mnie dziki na Go³±bkach oraz sarenka (bez rogów), która widzia³em jakie¶ dwa lata temu stoj±c± na przystanku autobusowym. Co siê z nia sta³o to nie wiem, bo by³o ko³o czwartej nad ranem, ale obok sta³ ju¿ radiowóz z zak³opotanymi Policjantami
Jakby ktos nie wiedzial, to informuje, ze wies Skorosze lezy w srodku gestej Puszczy Ursusowskiej
megala napisa³(a): ...bazanty...

Czy obecno¶æ takowych na Skoroszach nale¿y wi±zaæ z Twoj± osob± lub z Twoim pojawieniem siê na forum?
Pytam, bo dzieñ po tym, jak zamie¶ci³a¶ ten post, o ma³o co nie rozdepta³em bardzo dorodnego przedstawiciela tego gatunku w drodze z autobusu do domu. Dodam, ¿e mieszkam tu ju¿ prawie rok i nigdy wsze¶niej nie widzia³em nic, co by chocia¿ przypomina³o ba¿anta!


kuba napisa³(a):o ma³o co nie rozdepta³em bardzo dorodnego przedstawiciela tego gatunku w drodze z autobusu do domu
Zachowa³e¶ siê ma³o profesjonalnie. Mia³by¶ obiad na czwartek.
Bazanty widuje sie na Skoroszach dosc czesto, ale trzeba byc uwaznym obserwatorem. Mowie to, poniewaz twierdze, ze ludzi sa coraz bardziej roztrzepani i jakby ¶niêci (mozna to tez tlumaczyc oslabieniem jesiennym ).

Zdarzalo sie nie raz, jak bazanty l±dowaly na polu przed moim blokiem przy ul.Ryzowej, doslowienie kilkadziesiat metrow od okna. Czesto spotyka sie je na polach przy cmentarzu ursusowskim, tam przypuszczam, ze maja gniazda, poniewaz widuje je tam od kilku lat.

Kilka lat temu, kiedy mieszkalam na Czechowicach (to taka dzielnica Ursusa), to jeden bazant rozbil sie ponoc o sciane domu (uciekajac wystraszony przed psem czy czlowiekiem) i padl zemdlony na moim podworku. Moja babcia (doswiadczona gospodyni wiejska) bazanta ubila, spuscila krew i oskubala. Bazant kruszal chyba z miesiac w zamrazarce i pozniej zostal upieczony i zjedzony (mniam ).
Przymnia³o mi sie, jak kilka miesiecy temu widzialam dzikiego krolika na polu przy cmentarzu ursusowkim.
Krolika widzialam tez kilka lat temu skaczacego po torowisku w okolicach Dworca Zachodniego.
megala napisa³(a):Przymnia³o mi sie, jak kilka miesiecy temu widzialam dzikiego krolika na polu przy cmentarzu ursusowkim.
Krolika widzialam tez kilka lat temu skaczacego po torowisku w okolicach Dworca Zachodniego.

A czy to nie by³ zaj±c? Bo zaj±ce widywa³em na polach w pobli¿u Leroy-Merlin.

Pozdrawiam
Cytat: A czy to nie by³ zaj±c? Bo zaj±ce widywa³em na polach w pobli¿u Leroy-Merlin.

Pozdrawiam
Na moje ¶lepe oko to byl krolik, mniejszy od zajaca i o innej budowie, no ale nie wykluszam ze zajace na Skoroszach sie rowniez trafiaja.

Ostatnio przypomnialo mi sie, jak to w lato widzialam pare kaczek krzyzowek wedrujaca po polu przy os.Teczowy Park. Najpierw wedrowaly sobie asfaltem po tej ulicy dojazdowej a potem skrecily na pole i ukryly sie w rosnacej tam zdaje mi sie kapuscie.
megala napisa³(a):...a potem skrecily na pole i ukryly sie w rosnacej tam zdaje mi sie kapuscie.
Jak tak dalej pójdzie, to zrobi± nam z tej kapusty rezerwat przyrody
A czy ktos widzial na terenie Skoroszy krokodyla
Ja widzia³em tylko krokodylki, ale za to ze 30
Na karniszu oczywi¶cie

Micha³
Michale na karniszu to ja mam nie krokodylki tylko ¿abki:)

Jak w dowcipie: Co to jest - ropucha i 40 ¿abek?
Odp.: Te¶ciowa wiesza firanki...

PS. Pozdrawiam Chatownika.....
Jacy Skoroszanie sa nieuwazni
Krokodyl na Skoroszach jest.
Ale ciekawe, czy oprocz mnie ktos wie, gdzie on jest
megala napisa³(a):Krokodyl na Skoroszach jest.
Ale ciekawe, czy oprocz mnie ktos wie, gdzie on jest

Moim typem jest .....: "Krokodyl Dundee" - zapewne w wypo¿yczalni video
Nie, nikt nie zgadl
krokodyl to fontanna w parku Achera

tu jest zdjecie, ale nie specjalne

No szkoda, ze ten krokodyl nie jest zywy, ale rzezba mimo wszystko zasluguje na uwage.
Z zywych zwierzakow, a mniej popularnych w hodowlach domowych na Skoroszach, wymienic nalezy tchórzofretke. Hoduje ja jakas mloda dziewczyna. Widzialam ze dwa razy jak wyprowadzala zwierzaka.
A, tak. Tchórzofretka to u nas w Têczowym Parku. W³a¶cicielka wyprowadza j± na teren osiedla. Nie do¶æ, ¿e kiedy jakie¶ dzieci zaczynaj± wykazywaæ zainteresowanie zwierzêciem, jego pani natychmiast zwija swego podopiecznego do domu (sam by³em ¶wiadkiem), to jeszcze wpuszcza tego gryzonia na teren placu zabaw, gdzie bestyjka ta za³atwia swoje potrzeby fizjologiczne (z relacji osób trzecich)!
Ja odnioslam wrazenie, ze ta tchorzofretka mieszka po drugiej stronie ul.Dzieci Warszawy np. w blokach Ebejotu przy kapliczce. Mozliwe tez, ze sa dwie a nawet wiecej sztuk.
Gawron Corvus frugilegus - gatunek z rodziny krukowatych.

Upierzenie ca³e czarne z fioletowym po³yskiem. Dziób smuk³y, u ptaków doros³ych u jego nasady szara nie opierzona skóra. Ogon zaokr±glony. Jego g³os to ochryp³e "aag".

Gniazduje zarówno w ma³ych miejscowo¶ciach jak i wielkich aglomeracjach. W Polsce rozpowszechniony na ca³ym ni¿u, chocia¿ liczniej wystêpuje na wschodzie kraju. Gnie¼dzi siê na wysokich drzewach, w koloniach od kilku do kilkuset par (dawniej istnia³y kolonie licz±ce kilka a nawet kilkana¶cie tysiêcy par). Kolonie w osiedlach ludzkich zlokalizowane s± najczê¶ciej w takich miejscach jak: parki, zadrzewienia ¶ródmiejskie, cmentarze, aleje itp.
Gniazdo zbudowane jest z patyków, wylepione ziemi± i wy¶cielone traw±. Na jednym drzewie mo¿e znajdowaæ siê do kilkudziesiêciu gniazd. Gawrony wyprowadzaj± jeden lêg w roku, w kwietniu. Samica znosi 2-5 jaj, które sama wysiaduje przez 18 dni. M³ode opuszczaj± gniazda po oko³o 28-35 dniach.

Gawrony przez ca³y rok przebywaj± w stadach, szczególnie liczne s± zgromadzenia zim± na wspólnych noclegowiskach. ¯eruj± równie¿ stadnie na polach, ³±kach, wysypiskach ¶mieci, tak¿e wewn±trz miast.

Od¿ywia siê zarówno pokarmem ro¶linnym, jaki zwierzêcym, g³ównie jednak tym drugim. ¯eruj±c na polach mo¿e wyrz±dzaæ pewne szkody zjadaj±c kie³kuj±ce ziarna zbó¿. Szkody te jednak pokrywane s± przez zjadanie "szkodliwych" dla rolnictwa owadów i têpienie myszy. Gawron spe³nia tak¿e pozytywn± role w miastach od¿ywiaj±c siê organicznymi odpadkami na wysypiskach ¶mieci.

Ptak ten jest gatunkiem wêdrownym. Zim± i w okresie przelotów staje siê wyra¼nie liczniejszy. Spotkaæ go wtedy mo¿na w ka¿dym mie¶cie. Nawet w tych, w których nie gniazduje. Spowodowane to jest nap³ywem w tym czasie ptaków z pó³nocy i wschodu.

Zasiêg wystêpowania gawrona obejmuje znaczn± czê¶æ Europy (bez jej najbardziej pó³nocnych i po³udniowych partii), umiarkowan± strefê Azji oraz Azjê Mniejsz±. Zimowiska polskich gawronów obejmuj± zachodni± Europê, poza tym gawrony zimuj± w po³udniowych czê¶ciach area³u, a tak¿e w Indiach i na po³udniu Chin.
Wrona (Corvus corone, dawniej Corvus cornix L.) Niektórzy jej dwa europejskie podgatunki traktuj± jako dwa gatunki: Wrona siwa Corvus cornix i Wrona czarna Corvus corone, lecz wiêkszo¶æ uznaje je za jeden gatunek. Na obszarach, gdzie obszar ich wystêpowania pokrywa siê, krzy¿uj± siê daj±c p³odne mieszañce.

Podgatunki
Wrona siwa (Corvus corone cornix): pier¶, grzbiet i brzuch popielate, pozosta³e czê¶ci cia³a czarne z metalicznym po³yskiem. Dziób masywny, nieco zakrzywiony. Ma³o p³ochliwa i bardzo szybko przystosowuje siê do terenów zurbanizowanych i obecno¶ci cz³owieka. Wystêpuje w Europie od Pó³wyspu Apeniñskiego i £aby po Ural.
Wrona czarna (Czarnowron) (Corvus corone corone): Ca³a czarna z zielonkawym po³yskiem. Dziób równie¿ czarny. Wystêpuje w Europie zachodniej, granica zasiêgu przebiega miêdzy £ab± a Odr±. W Polsce pojawia siê g³ównie w zachodniej czê¶ci kraju.
Wrona amerykañska (Wrona krótkodzioba) (Corvus corone brachyrhynchos, przez niektórych uwa¿ana za odrêbny gatune Corvus brachyrhynchos). Ubarwiona jak wrona czarna, lecz o krótszym dziobie.
Czarnoubarwiony podgatunek wystêpuje równie¿ na Syberii
Wymiary ¶rednie
d³.cia³a ok. 45 cm
rozpiêto¶æ skrzyde³ 95 cm
waga ok. 600g.
Biotop
obrze¿a zadrzewieñ ¶ródpolnych, parki, ma³e laski w pobli¿y ³±k i terenów wilgotnych.
Gniazdo
w wierzcho³ku wysokiego drzewa, najczê¶ciej sosny, w rozwidleniu grubych ga³êzi.
Jaja
w po³owie kwietnia sk³ada 4-6 ró¿nobiegunowych, silnie wyd³u¿onych jaj o tle zielonkawym, ¶rednich wymiarach 43x31 mm.
Wysiadywanie
od z³o¿enia pierwszego jaja trwa ok. 18-21 dni.Pisklêta opuszczaj± gniazdo po ok. 5 tygodniach.
Po¿ywienie
od padliny poprzez drobne ssaki i ptaki, a¿ do owadów, odpadków i resztek ze ¶mietnika.
Ochrona
z uwagi na pospolite wystêpowanie nie jest objêta ochron± gatunkow±. Mo¿na j± odstrzeliwaæ przez ca³y rok, jednak¿e odstrza³y te powinny byæ regulowane w zale¿no¶ci od liczebno¶ci wystêpowania.

WRONY
HISTORIA PSÓW
Pies, Canis familiaris, jest ssakiem nale¿±cym do rzêdu ssaków miêso¿ernych i rodziny psowatych Canidae. Do tej rodziny nale¿± te¿ m.in. lisy, szakale, wilki i australijski dingo.

Powszechnie uwa¿a siê, ¿e pies domowy jest potomkiem ssaka podobnego do wilka, który zy³ kilka milionów lat temu, lub krzy¿ówki pomiêdzy wilkiem a szakalem. Nawet obecnie pies domowy mo¿e skutecznie krzy¿owaæ siê z wilkiem i szakalem. Niektórzy znawcy uwa¿aj±, ¿e spo¶ród psób mo¿na wyró¿niæ dwa zasadnicze typy - typ szakala i typ wilka. Jednak¿e niektórzy naukowcy sugeruj±, ¿e pies domowy jest potomkiem wymar³ego gatunku nazywanego Tomarctus, który da³ pocz±tek czterem odrêbnym odmianom - Canis familiaris leinieri, Canis familiaris matis optimae, Canis familiaris intermedius i Inostranzewi. Zwolennice innej teorii uwa¿aj±, ¿e wszystkie wspó³czesne rasy psów wywodz± siê od jednej z tych pradawnych odmian.

Psa udomowiono prawdopodobnie w epoce kamienia, tj. oko³o 100000 - 50000 lat temu. ¦wiadcz± o tym malowid³a skalne pochodz±ce z okresu paleolitu obrazuj±ce ludzi poluj±cych z psami. Najstarsze zachowane szcz±tki psa domowego wykopano w Europie i pochodz± one z okresu pó¼nego mezolitu. Ówczesne psy wygl±da³y podobnie jak dzisiejsze australijskie dingo.

Istnieje wiele konkurencyjnych teorii próbuj±cych wyja¶niæ proces udomowienia psów. Jedna z nich g³osi, ¿e pies móg³ ¿ywiæ siê padlin± oraz odpadkami i dlatego zbli¿a³ siê do ludzkich siedzib, a z czasem uzale¿ni³ siê od ludzi. Odk±d pies sta³ siê bliski cz³owiekowi, zaczêto rozwijaæ jego naturalne zdolno¶ci, takie jak wêch i s³uch, inteligencja, ³atwo¶æ orientacji w przestrzeni. W wyniku ¶wiatowej selekcji i krzy¿owania wyhodowano oko³o 400 ras ró¿ni±cych siê od siebie wygl±dem, temperamentem i specjalnymi uzdolnieniami.
Kaczki krzy¿ówki ³atwo jest spotkaæ w miastach, a na Skoroszach np. w Parku Achera, ale tylko wtedy, gdy woda nie jest zamarzniêta. Trzeba wiêc bêdzie poczekaæ do roztopów, ¿eby je tam zobaczyæ na ¿ywo.

Zdjecie kaczek krzy¿ówek

Kaczka krzy¿ówka (Anas platyrhynchos) jest najpospolitsz± kaczk± wystêpuj±c± w Polsce. Mo¿na j± spotkaæ na prawie wszystkich zbiornikach wodnych. Zamieszkuje nawet ma³e stawy w parkach w du¿ych miastach, rowy i szybko przyzwyczaja siê do cz³owieka. ¯ywi siê drobnymi zwierzêtami wodnymi i kawa³kami ro¶lin.

Na wiosnê i zimê kaczory przybieraj± piêkn± szatê godow±, a latem i jesieni± staj± siê podobne do samic, ale maj± ¿ó³ty dziób. Krzy¿ówki jak wiêkszo¶æ kaczek w czasie letniego pierzenia jednocze¶nie trac± wiêkszo¶æ piór, a tym samym zdolno¶æ latania. Dlatego zaszywaj± siê na kilka tygodni w niedostêpnych miejscach aby przetrwaæ ten okres. Gnie¿d¿± siê albo w pobli¿u wody w trzcinach albo daleko od wody nawet w starych wierzbach. Samica znosi 9-13 zielonkawo-szarych jaj.
Golebie grzywacze widze coraz czesciej i to w samym centrum Ursusa, a ponoc to ptaki plochliwe i zyja w oddaleniu od ludzi.
Ostatnio para kaczek krzy¿ówek zadomowi³a siê nieopodal
ul. Apartamentowej, obok tych bloków (to chyba tez s± Warsaw Apartaments), nie wybudowanych do koñca. Po ostatnich deszczach utworzy³a siê tam bardzo du¿a ka³u¿a i tam wlasnie byly widziane te kaczki. Widzialem je takze, przechadzaj±ce siê w wysokich trawach nieopodal wspomnianej kaluzy.
Moze te kaczki dochowaja sie mlodych, ale do tego musialyby miec zbiornik wodny, a najblizszy w Parku Achera. Bez wody male nie przezyja, bo zaraz zostana zjedzone przez jakiegos psa, a poza tym to ptaki wodne.

W Parku Czechowickim w ubieglym roku jedna para kaczek dochowala sie mlodych w liczbie chyba 10-11. Nie wierzylam, ze dozyja do momentu, kiedy beda juz umialy latac, a jednak sie udalo, mimo ze zbiornik nieduzy. Dokarmiane byly przez odwiedzajacych park. Inne kaczki tez korzystaly z dokarmiania, w niektore dni na stawie plywalo ich ok. 40 sztuk! (sama liczylam).
W tym roku na wysepce zalozono dla kaczek kilka koszykow wiklinowych, wsunieto je pod krzaczki. Beda mialy tam przytulne miejsca dla wysiadywania jajek. Ciekawe, czy ze wzgledu na takie luksusy wiecej kaczych par zdecyduje sie na mlode.

A teraz mala dygresja.
Wg artykulu z "Wprost" na jedna Polke przypada 1,3 dziecka, a na jedna Warszawianke wskaznik jest 1,02. Moda na 2+2 minela, nadeszla moda na 2+1. Ciekawe, jak to jest z tym u kaczek?
Pracuje niedaleko, bo na okeciu - niedaleko nowego reala. Obok jest spory kawalek pola z wysoka trawa i krzaczkami. Niezla ostoja dla wielu ptakow - widywalem tam przepiorki, bazanty, kilkanascie srok czy skowronki. Niestety jest to tez miejsce polowan dla pobliskich kotow. Ostatnio kolo mojej pracy - w sporej kaluzy po ostatnich opadach, kolo ruchliwej drogi, odpoczywala sobie para kaczek krzyzowek - niezle sie zdziwilem.
Pozdrawiam
Andrzej
W d³ugi weekend majowy mialem okazje byc zarowno w Parku Achera, jak i w Parku Czechowickim, i jak na razie kaczek krzy¿ówek we wspomnianych wy¿ej miejscach jest bardzo malo , tzn.:
u Achera byla tylko jedna para, a w Czechowickim 2 pary.

Mile jest natomiast to, ze jedna z par w Parku Czechowickim ma liczne potomstwo, tzn. 12 ma³ych kaczatek. Naprawdê mily i ladny widoczek
szymor napisa³(a):(...)
Mile jest natomiast to, ze jedna z par w Parku Czechowickim ma liczne potomstwo, tzn. 12 ma³ych kaczatek. Naprawdê mily i ladny widoczek
Juz sie wylegly z jaj? ?
To wspaniale!

Ja natomiast kilka dni temu widzialam krolika na polu przy cmentarzu ursusowskim.
Pierwszy raz widzialam tego zwierzaka w tych okolicach.
Cytat:
Juz sie wylegly z jaj??

Ano juz, wiosna przecie w pelni,
a to odpowiednia pora dla malych kaczuszek.
Po wczorajszych deszczach para kaczek ponownie pojawila sie przy Apartamentowej, obok Warsaw Apartments.

Dzi¶ rano, moja ¿ona widziala je taplaj±ce sie w b³otku we wspomnianym miejscu.
szymor napisa³(a):Po wczorajszych deszczach para kaczek ponownie pojawila sie przy Apartamentowej, obok Warsaw Apartments.

Dzi¶ rano, moja ¿ona widziala je taplaj±ce sie w b³otku we wspomnianym miejscu.

to jest odmiana tzw. "kaczka b³otna",
bardzo rzadka!
Przed chwil±, na terenie Oriflame, widzia³em zaj±ca
Bardzo mnie to ucieszy³o, gdy¿ to tej pory o zwierzêtach zamieszkuj±cych skorosze czyta³em jedynie na forum

Jak my¶licie - czy to oznaka wiosny

Widzieli¶cie ju¿ w tym roku jakie¶ ciekawe zwierzêta
WitamMisterMag napisa³(a):
Widzieli¶cie ju¿ w tym roku jakie¶ ciekawe zwierzêta

Dwa dni temu oko³o 23:30 widzia³em lisa. Siedzia³ sobie pod parkanem na wysoko¶ci przystanku Skorosze, a gdy przechodzi³em obok to poderwa³ siê i pobieg³ w pole "pod napiêciem".

Pozdrawiam
Dzi¶ by³em na spacerze w parku Czechowickim i zobaczy³em, ¿e jedna z par krzy¿ówek dochowa³a sie potomstwa, w liczbie dziewiêciu kacz±tek.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wyciskamy.pev.pl
  • img
    \