ďťż

: Informacja od Zarządu Wspólnoty dotycząca Aneksu do Statutu

Pary_anime

Poniżej przedstawiamy propozycję poprawki do Statutu Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedla Tęczowy Park.
Prosimy o przekazywanie wszelkich uwag dotyczących proponowanej treści Aneksu

A n e k s n r 1

Statutu Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedla „Tęczowy Park”
przy ulicy Apartamentowej 15

Postanowienia ogólne:
1. Przestrzeganie Aneksu nr 1 Statutu Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedla „Tęczowy Park” obowiązuje w równym stopniu wszystkich właścicieli lokali, najemców oraz osoby przebywające na terenie Osiedla.

2. Właściciele lokali zobowiązani są do zapoznania z treścią Aneksu osoby korzystające z lokali i ponoszą całkowitą odpowiedzialność za przestrzeganie jego postanowień.

3. Obowiązkiem właściciela jest powiadomienie Administratora Osiedla o wszelkich istotnych zmianach dotyczących jego lokalu ( zmiana własności, zmiana ilości osób zamieszkałych lub uprawnionych do korzystania z lokalu ).
Obowiązki mieszkańców:

1. Przestrzeganie przepisów: sanitarnych, budowlanych, przeciwpożarowych, jak również dotyczących używania instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

2. Utrzymanie zamieszkiwanego przez siebie lokalu ( w tym również tarasów, balkonów i innych pomieszczeń przez siebie użytkowanych ) w należytym stanie sanitarnym i nie pogorszonym stanie technicznym.

3. Mieszkańcy zobowiązani są dbać o budynki i ich otoczenie oraz chronić je przed dewastacją.

4. Naprawienie szkód powstałych na terenie posesji z winy mieszkańców lub osób korzystających z lokalu odbywać się będzie na ich koszt.

5. Za szkody wyrządzone przez dzieci, odpowiadają rodzice lub ich opiekunowie.

6. Wszelkie awarie lub nagłe wypadki, należy bezzwłocznie zgłaszać Administratorowi Osiedla. W razie potrzeby, zawiadomić również odpowiednie służby ( straż pożarną, pogotowie ratunkowe, policję itp. ), do których wykaz telefonów znajduje się na tablicach ogłoszeniowych.

7. W przypadkach koniecznych właściciel lokalu obowiązany jest zezwolić na wstęp i udostępnić lokal służbom remontowym, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu lub usunięcia awarii mającej wpływ na poprawne działanie części wspólnych. Czynności te mogą być wykonywane tylko w obecności osoby dorosłej zajmującej dany lokal lub osoby upoważnionej przez właściciela.

8. Właściciele mieszkań nie zamieszkujący na stałe na terenie Osiedla, obowiązani są podać Administratorowi Osiedla lub Zarządowi Wspólnoty aktualny adres zamieszkania ( do korespondencji ) i numer telefonu ( do kontaktu ).
Przepisy porządkowe:

Z A C H O W A N I E:
1. Cisza nocna na Osiedlu obowiązuje w godzinach od 2200 do 600 .

2. Trzepanie dywanów może odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, w dni powszednie w godzinach od 900 do 1900.

3. Zabrania się palenia papierosów oraz spożywania alkoholu na klatkach schodowych, w windach, piwnicach, garażach oraz wszelkich pomieszczeniach wspólnych Osiedla.

4. Zabrania się grillowania na balkonach, tarasach oraz na terenie całego Osiedla.

5. Zabrania się zanieczyszczania wspólnych części budynków i posesji Osiedla, pisania i drapania na ścianach, malowania ścian pomieszczeń wspólnych, ścian zewnętrznych budynków, wieszania i przybijania tablic lub innych przedmiotów, niszczenia koszy na śmieci i urządzeń do zabaw dla dzieci.

6. Nieczystości pochodzące z lokali należy wyrzucać do pojemników do tego celu przeznaczonych (rozmieszczonych w altanach śmietnikowych) w taki sposób, aby nie zanieczyszczać ich otoczenia, części wspólnej nieruchomości oraz posesji.

7. Zabrania się niszczenia terenów zielonych znajdujących się na terenie Osiedla. W szczególności nie wolno jeździć rowerami po trawnikach, łamać i przesadzać drzewa i krzewy, zrywać kwiaty, kopać dołki w trawnikach.

B E Z P I E C Z E Ń S T W O:
8. Nie wolno niszczyć, zmieniać miejsc ustawienia oraz treści znaków, zasłaniać oznaczenia alarmowe takie jak drogi ewakuacji oraz hydranty.

9. Balkony i tarasy powinny być utrzymane w czystości. Skrzynki na kwiaty i donice umieszczone na balkonach i tarasach, winny być umocowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo, a podlewanie kwiatów nie może powodować przeciekania wody na niższe piętra i podwórze.

10. Zabrania się umieszczania na balkonach: zasłon, drabinek i podpór na pnącza, w sposób mogący ułatwić wejście do innych lokali.

11. Zabrania się na klatkach schodowych, balkonach i tarasach, w garażach, korytarzach piwnicznych, itp. umieszczania i przechowywania: odpadów, śmieci, materiałów łatwopalnych, środków, materiałów wybuchowych oraz gazu w butlach.

12. Zabrania się samowolnego przestawiania ławek i urządzeń wspólnych, znajdujących się na terenie Osiedla.

13. Zabrania się wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów oraz zanieczyszczeń przez okna.

Z W I E R Z Ę T A:
14. Trzymane w lokalu zwierzęta nie mogą powodować zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zakłócać spokoju mieszkańców i porządku na terenie Osiedla.

15. Posiadacze zwierząt domowych zobowiązani są do przestrzegania przepisów sanitarno - epidemiologicznych.

16. Zabrania się wyprowadzania psów i innych zwierząt domowych na tereny placów zabaw dla dzieci.

17. Właściciele psów obowiązani są do wyprowadzania ich na smyczy i w kagańcu. Ponadto właściciele zwierząt zobowiązani są do tego, aby psy i inne zwierzęta nie niszczyły własności wspólnej i prywatnej ( np. samochodów, klatek schodowych, ścian, narożników budynków, zieleni, ciągów komunikacyjnych, miejsc rekreacyjnych i parkingowych ).

18. W przypadku zanieczyszczeń, spowodowanych przez zwierzęta na terenie posesji ( klatki schodowe, windy, hale garażowe, chodniki i alejki spacerowe ), właściciele zobowiązani są do niezwłocznego sprzątnięcia tych zanieczyszczeń. Niestosowanie się do powyższego zapisu przez właścicieli zwierząt spowoduje obciążenie kosztami usuwania zanieczyszczeń.

19. Prowadzenie hodowli zwierząt na terenie nieruchomości wspólnej jest całkowicie zabronione. Dozwolone jest posiadanie zwierząt domowych, o ile ilość tych zwierząt nie wskazuje na prowadzenie hodowli.

Z M I A N Y K O N S T R U K C Y J N E:
20. Przebudowa lokalu wymaga zgody odpowiednich organów – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przebudowa może odbywać się tylko na podstawie planów wykonanych przez uprawnione osoby. Za skutki nieprawidłowej przebudowy i remontu odpowiedzialny jest właściciel lokalu, a za wszelkie udowodnione uszkodzenia części wspólnych ponosi on odpowiedzialność finansową.

21. Niedozwolone jest samowolne zakładanie w pomieszczeniach wspólnych gniazd poboru energii elektrycznej na użytek własny oraz prowadzenie w tych pomieszczeniach działalności usługowej lub produkcyjnej.

22. Nie wolno zastawiać żadnymi przedmiotami ( meble, rowery itp.) ciągów komunikacyjnych (korytarzy, schodów, garaży i klatek schodowych) gdyby fakt taki miał miejsce przedmioty zostaną usunięte na koszt właściciela, który zastawił nimi ciąg komunikacyjny, po uprzednim wezwaniu właściciela tych przedmiotów do ich usunięcia (jeżeli jest to możliwe).

23. Montaż urządzeń na elewacjach i innych częściach wspólnych wymaga zgody Zarządu Wspólnoty, który wydaje ją po otrzymaniu zgody Zgromadzenia Wspólnoty wyrażonej w formie uchwały.

24. Trwałe zmiany w architekturze zewnętrznej budynków Osiedla wymagają pisemnej zgody Zarządu Wspólnoty, który wydaje ją po otrzymaniu zgody Zgromadzenia Wspólnoty wyrażonej w formie uchwały.

25. Usuwanie gruzu po remoncie lokalu odbywa się na koszt właściciela lokalu i w sposób uzgodniony z Administratorem Osiedla.

S A M O C H O D Y:
26. Zabrania się zatrzymywania i parkowania samochodów na drodze wewnętrznej Osiedla, z wyjątkiem sytuacji, w której konieczne jest rozładowanie przedmiotów o większych gabarytach
( zapis nie dotyczy służb do tego upoważnionych).

27. Zabrania się wjeżdżania pojazdami na ciągi piesze, niezależnie od powodów.

28. Zabrania się mycia samochodów na terenie Osiedla ( również w garażu ). Zabrania się naprawiania samochodów na terenie Osiedla w przypadku gdyby to miało wpływ na zmianę estetyki i wygląd części nieruchomości wspólnej. Zabrudzenia smarami, wynikłe z nieszczelności układów w samochodach, usuwane będą na koszt właściciela, po uprzednim wezwaniu właściciela do samodzielnego usunięcia zabrudzenia (jeżeli jest to możliwe).

29. Wszystkie samochody osób zamieszkujących na terenie Osiedla mogą parkować tylko w miejscach do tego celu przeznaczonych.

30. Zabrania się parkowania samochodów, na miejscach przynależnych do określonego lokalu , bez zgody właściciela tego miejsca.

31. Kierowcy poruszający się po drogach wewnętrznych Osiedla zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i prędkości nie większej niż 5 km/h.

32. Zabrania się wjazdu samochodów na teren dziedzińca Osiedla w godzinach ciszy nocnej tj. od 2200 do 600.

33. Garaż dla gości służy tylko i wyłącznie dla osób odwiedzających mieszkańców. Każde zaparkowanie takiego samochodu należy zgłosić do pracownika ochrony Osiedla. W przypadku nie zgłoszenia powyższego faktu, pozostawiony samochód w garażu dla gości zostanie odholowany na koszt właściciela przez upoważnione do tego celu służby drogowe.

Postanowienia końcowe:

W przypadkach niestosowania się mieszkańców do przepisów Aneksu nr 1 Statutu Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedla „Tęczowy Park” a także w przypadkach zagrożenia porządku i bezpieczeństwa - Zarząd Wspólnoty i Administracja Osiedla uprawnione są do korzystania z pomocy Straży Miejskiej i Policji.


MIRJAN napisał(a):1. Przestrzeganie przepisów: sanitarnych, budowlanych, przeciwpożarowych, jak również dotyczących używania instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

czy pod ten paragraf podchodza osoby ktore wkuly rury w sciany niszac przy okazji strukture dzwiekoszczelnosci? to glowny powod zlej akustyki naszego osiedla podawanyprzez Zublin i Vittere

Cytat:3. Zabrania się palenia papierosów oraz spożywania alkoholu na klatkach schodowych, w windach, piwnicach, garażach oraz wszelkich pomieszczeniach wspólnych Osiedla.

hmm czy dziedziniec jest czescia wspolna? jesli tak to przepis ten wydaje sie zdziebko na wyrost. sasiedzi czesto bowiem spotykaja sie na laweczkach pijac przy tym piwo i palac papierosy. i nie sadze zeby tym samym naruszali dobro wspolmieszkancow. prosze o szczegolowe opisanietego punktu.

Cytat:4. Zabrania się grillowania na balkonach, tarasach oraz na terenie całego Osiedla.

tarasy i balkony to prywatne tereny mieszkancow, chyba nie ma mozliwosci zakazania im robienia na nich tego na co maja ochote. nie znam sie na tym ale to chyba niezgodne z konstutucja gwarantujacej prawo wlasnosci

Cytat:5. Zabrania się zanieczyszczania wspólnych części budynków i posesji Osiedla, pisania i drapania na ścianach, malowania ścian pomieszczeń wspólnych, ścian zewnętrznych budynków, wieszania i przybijania tablic lub innych przedmiotów, niszczenia koszy na śmieci i urządzeń do zabaw dla dzieci.

ten punkt wymaga chyba doprecyzowania. mielismy juz sytuacje kiedy jednemu z sasiadow przeszkadzaly malunki kredkami robione przez dzieci na placu zabaw. a to chyba przesada, i jesli punkt ten wejdzie w zycie w obecnej formie moze doprowadzic do procesow o kwiatki narysowane kredkami na ceglach okalajacych piaskownice

Cytat:7. Zabrania się niszczenia terenów zielonych znajdujących się na terenie Osiedla. W szczególności nie wolno jeździć rowerami po trawnikach, łamać i przesadzać drzewa i krzewy, zrywać kwiaty, kopać dołki w trawnikach.

hmm swoja droga czy ktos widzialna naszym osiedlu ogrodnika ktory zajmuje sie zielenia? ja nie, a rozumiem ze po wejsciw zycie tego punktu sympatyczni sasiedzi z tarasu obok, przycinajacy krzaki, drzewka i trawe, moga trafic za kraty

Cytat:9. Balkony i tarasy powinny być utrzymane w czystości. Skrzynki na kwiaty i donice umieszczone na balkonach i tarasach, winny być umocowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo, a podlewanie kwiatów nie może powodować przeciekania wody na niższe piętra i podwórze.

ja bym dodal jeszczedo tego zakaz sadzenia roslin ktore zasmiecaja otoczenie.vide kwiatkiw doniczkach z ktrorych przez cale lato sypaly sie platki zasypujace balkony ponizej i ktore to platki po opadach zostawialy kolorowe plamy na posadzkach.

Cytat:10. Zabrania się umieszczania na balkonach: zasłon, drabinek i podpór na pnącza, w sposób mogący ułatwić wejście do innych lokali.

czy czasem takich rusztowan nie mamy difoltowo na naszym osiedlu?mowie o metalowych rurkach na ktorych mialy pnac sie rosliny a ktore stoja jak staly puste. (jedynie u pana ktory robil dymy z Vittera cos zaczelo rosnac ale to calkiem inna historia)

Cytat:12. Zabrania się samowolnego przestawiania ławek i urządzeń wspólnych, znajdujących się na terenie Osiedla.

absurd... czuli jesli matka pilnujaca dzieciaka biegajacego po placu zabaw przestawi sobie lawke w cien moze grozic jej anihilacja? ej bez jaj...

Cytat:33. Garaż dla gości służy tylko i wyłącznie dla osób odwiedzających mieszkańców. Każde zaparkowanie takiego samochodu należy zgłosić do pracownika ochrony Osiedla. W przypadku nie zgłoszenia powyższego faktu, pozostawiony samochód w garażu dla gości zostanie odholowany na koszt właściciela przez upoważnione do tego celu służby drogowe.

no dobra, a co jesli na przyklad jutro zglosze na ochronie goscia, postawie jego samochod i on staltak bedzie przez 5 lat?

to jedyne pytania jakie mam do tego dokumentu

pozdrawiam

rafal
mam pytanie co do puntu 19:
19. Prowadzenie hodowli zwierząt na terenie nieruchomości wspólnej jest całkowicie zabronione. Dozwolone jest posiadanie zwierząt domowych, o ile ilość tych zwierząt nie wskazuje na prowadzenie hodowli.

Tak się składa, iż od soboty jesteśmy właścicielami małego szczeniaczka, rasy sznaucer miniaturka. Jest to suczka z rodowodem. Czy w takim razie jest zabronione to, żeby ona miała szczeniaki? Czy jak suka ma szczeniaki to to jest hodowla? Czy jest to jakoś prawnie zapisane?
ad. 29. Wszystkie samochody osób zamieszkujących na terenie Osiedla mogą parkować tylko w miejscach do tego celu przeznaczonych.

To nie tylko samochody ale również przyczepy. I należy dodać że stawianie przyczep itp. na przestrzeniach miedzy miejscami postojowymi jest zakazane.


Szanowny kolego minimal

Cytat:4. Zabrania się grillowania na balkonach, tarasach oraz na terenie całego Osiedla.

[quote]Cytat:tarasy i balkony to prywatne tereny mieszkańców, chyba nie ma możliwości zakazania im robienia na nich tego na co maja ochotę. nie znam się na tym ale to chyba niezgodne z konstytucja gwarantującej prawo własności

Nie wiem co kryje sie pod pojęciem "konstytucyjne prawa własności" ale na pewno w terminologii kodeksu cywilnego nie ma takiego określenia. Ja oczywiście jestem za! zakazem grilowania na tarasach i balkonach. Mam tylko jedno pytanie, które powinno być odpowiedzią dla minimala.
Co by było gdyby sąsiad szanownego sąsiada minimala na balkonie ustawił sprzęt grający 70dB 24H/dobę, hodował tarantule, prowadził dom publiczny, ustawił latarnie morską, a w przerwach załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne .....przecież "balkony to prywatne tereny mieszkańców, chyba nie ma możliwości zakazania im robienia na nich tego na co maja ochotę"

Szanowni sąsiedzi zaprezentowany status lub raczej regulamin jest sformułowany dosyć dobrze. Sądzę, że spełnia wszystkie postulaty przekazane od lokatorów do administracji, a od poziomu kultury naszych mieszkańców zależy czy on będzie respektowany.

Pozdrawiam i wnioskuje o wspólne spotkanie, w celu integracji, przy małym piwku...i kiełbasce z gryla ....oczywiście poza obrębem osiedla . Szanujmy się

pozdrawiam Tomek
Cytat: Co by było gdyby sąsiad szanownego sąsiada minimala na balkonie ustawił sprzęt grający 70dB 24H/dobę, hodował tarantule, prowadził dom publiczny, ustawił latarnie morską, a w przerwach załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne .....przecież "balkony to prywatne tereny mieszkańców, chyba nie ma możliwości zakazania im robienia na nich tego na co maja ochotę"

no dobra, moze z tymi balkonami troche przesadzilem ale swoja droga opisany przez sasiada sasiad poruszyl moja wyobraznie to byl by dopiero hard core

Cytat:Szanowni sąsiedzi zaprezentowany status lub raczej regulamin jest sformułowany dosyć dobrze. Sądzę, że spełnia wszystkie postulaty przekazane od lokatorów do administracji, a od poziomu kultury naszych mieszkańców zależy czy on będzie respektowany.

tez tak uwazam jednak majac juz stycznosc z doslownym braniem prawa i slowa pisanego przez naszych sasiadow, porozwijalbym co poniektore punkty tak zeby nie okazalo sie ze ktos zaczyna strzelac z wiatrowki do matek przesuwajacych lawki na dziedzincu

Cytat:Pozdrawiam i wnioskuje o wspólne spotkanie, w celu integracji, przy małym piwku...i kiełbasce z gryla ....oczywiście poza obrębem osiedla . Szanujmy się

jest to bardzo sluszna koncepcja

pozdro

rafal
Szanowni mieszakńcy Wspólnoty

Propozycje do Statutu winny być rozdzielone na zapisy Statutowe
i Regulaminy.
Statut to zbiór zapisów określających strukturę, zakres, zadania i sposób
działania Wspólnoty.
Regulamin to sposób postępowania w jakimś zakresie lub dziedzinie.
Wszystkie więc uwagi winny być lokowane w zależności od przynależności
we właściwym miejscu.
Statut to poważny dokument, który latami bedzie służył właścicielom.
Zbagatelizowanie jego znaczenia w poważny sposób zaważy nad przyszłymi problemami. Od razu winien posiadać takie zapisy, które
nie pozwolą na omijanie prawa bądż jego dwuznaczność.
Wspólnota - to olbrzymi majątek najmniejsze zaniedbania odbiją się
bardzo szybko i z posiadzaczy możemy stać się dłużnikami.
Przestrzegam przed ironizowaniem zapisów tego ważnego dokumentu.
A po zakończeniu budowy - poważnym zajęciem się tym dokumentem.
[quote="TomaszF
Cytat:Statut to zbiór zapisów określających strukturę, zakres, zadania i sposób
działania Wspólnoty.
Regulamin to sposób postępowania w jakimś zakresie lub dziedzinie.

W tym co piszesz jest sporo racji.
Wprawdzie to tylko zabieg techniczny, ale może określić że jest to nie aneks do statutu, lecz regulamin. Bo na oko w większości to są typowe przepisy porządkowe.

Pozdrawiam
[quote="MIRJAN"]

Cytat:33. [b]Garaż dla gości służy tylko i wyłącznie dla osób odwiedzających mieszkańców.[/b] Każde zaparkowanie takiego samochodu należy zgłosić do pracownika ochrony Osiedla. W przypadku nie zgłoszenia powyższego faktu, pozostawiony samochód w garażu dla gości zostanie odholowany na koszt właściciela przez upoważnione do tego celu służby drogowe.

W związku z pkt 33 nasunęło mi się pewne pytania. Będę bardzo wdzięczna, jeżeli Pani zechciałby udzielić odpowiedzi.

Nie przeglądałam wszystkich dokumentów związanych z osiedlem Tęczowy Park, więc mogłam czegoś nie zauważyć. Na podstawie pewnych zapisów w pozwoleniu na budowę wysnułam wniosek, że część garażu znajdująca sie na każdym z etapów pomiedzy bramami wjazdowymi jest częścią wspólną nieruchomości, a więc przeznaczona do wspólnego użytku wszystkich właścicieli, ale być może są jakieś inne dokumenty z którymi się nie miałam okazji zetknąć, a które wskazują na odmienne przeznaczenie tej części nieruchomości?

Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czyją własnością są garaże znajdujące się pomiędzy bramami wjazdowymi na każdym z etapów. Czy jest to nieruchomość wspólna, czy czyjaś prywatna własność np Viterry.

Jeżeli jest to prywatna własność, to moje pytania się kończą. A jeżeli jest to nieruchomość wspólna to chciałam się zapytać, czy jest jakaś uchwała wspólnoty, która reguluje sposób korzystania z nieruchomości wspólnej odmienie niż ten który jest określony ustawowo ( tzn że współwłaściciele maja prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej) Konkretnie, czy współwłaściciele podjęli uchwałę, w ktorej zgadzaliby się na to, że nie będą korzystać z części nieruchomości wspólnej, a tę część nieruchomości wspólnej przeznaczają dla gości, w więc dla osób nie będących właścicielami, bo chyba tak należy rozumieć słowo gość?

Jeżeli taka uchwała jest to moje pytania się konczą. A jeżeli takiej uchwały nie ma, to mam pewną wątpliwość co do treści przytoczonego powyżej punktu regulaminu. Nie ma w niej ani słowa o zgodzie współwłaścicieli. Nie rozwodzę się na ten temat, bo nie wiem, czy odpowiedź, na pytania 1 i 2 nie wyklucza odpowiedzi na pyt. 3

Z góry dziękuję za udzielenie wyjaśnień

Pozdrawiam
Nika napisał(a):

...W związku z pkt 33 nasunęło mi się pewne pytania. Będę bardzo wdzięczna, jeżeli Pani zechciałby udzielić odpowiedzi...

Nie jestem Panią (moment, jeszcze się upewnię bo medycyna teraz czyni cuda...) ale napiszę krótko jak ja to widzę.
Wg mnie część garażu nazywana przez jednych "dla gości" a przez innych "ogólnodostępna" jest oczywiście własnością Wspólnoty. Jeszcze nie głosowaliśmy nad sposobem wykorzystywania tych miejsc. Trzeba rozważyć, czy głosować to łącznie, jako całość Aneksu do Statutu czy niezależnie - bo sprawa jest drażliwa.
Problem polega na tym, że Ci, którzy kupili miejsce postojowe za grubą kasę (czy to z obowiązku - np. właściciele mieszkań 3 i 4 pokojowych - czy z własnej konieczności) mogą poczuć się wykorzystani widząc, że niektórzy mieszkańcy z niewykupionym prywatnym miejscem postojowym stawiają sobie samochody było nie było też w garażu.
Z drugiej strony są osoby, które świadomie nie wykupowały miejsca licząc, że właśnie na tym "dodatkowym" parkingu będą mogły stawiać samochody z tym zastrzeżeniem, że nie zawsze będą miały wolne miejsce. Na miejscu postojowym prywatnym zawsze przecież ma się zapewnione swoje miejsce do wykorzystania (z dokładnością do przypadku osób, które mimo wszystko stawiają bryki gdzie bądź).
Pkt. 33 w moim odczuciu jest zbyt rygorystyczny - gość byłby traktowany lepiej, niż np. właściciel który normalnie stawia samochód na zewnątrz ale sporadycznie chciałby samochód garażować (np. zapowiadają b. duże opady śniegu a trzeba bardzo rano jechać i nie ma specjalnie czasu na odśnieżanie albo sił jak np. kobiety w ciąży). Tak samo gość byłby tu lepiej traktowany niż właściciel jeżdżący samochodem służbowym, za który nierzadko odpowiada materialnie. Oczywiście takie przypadki powinny się zdarzać raczej rzadziej niż częściej no i jak to kontrolować? W skrócie - trzeba pójść na kompromis choć wiem, że to nie jest proste.

Pozdr.

Mariusz
Marian napisał(a):Nie jestem Panią (moment, jeszcze się upewnię bo medycyna teraz czyni cuda...) ale napiszę krótko jak ja to widzę.

Przy obecnym stanie NFZ w postępy naszej medycyny nie wierzę.
Post zatytułowałam "Prośba o udzielenie informacji przez Zarządcę". A to jest chyba pani Janina Bartkiewicz? Czy też z moim aktem notarialnym jest coś nie tak?

Cytat:Wg mnie część garażu nazywana przez jednych "dla gości" a przez innych "ogólnodostępna" jest oczywiście własnością Wspólnoty. Jeszcze nie głosowaliśmy nad sposobem wykorzystywania tych miejsc. Trzeba rozważyć, czy głosować to łącznie, jako całość Aneksu do Statutu czy niezależnie - bo sprawa jest drażliwa.

O tym co może być w statucie, a co w regulaminie moim skromnym zdaniem trafnie napisał w swoim poście Tomasz F. Popraw mnie, jeżeli się mylę, że zmiana dotycząca sposobu przeznaczenia nieruchomości wspólnej nie mieści się ani w zakresie statutu, ani regulaminu. Wydaje mi się, że współwłaściciele powinni podjąć odrębną uchwałę w tej materii i zależnie od jej treści można zawrzeć w regulaminie jakieś postanowienia porządkowe.
Przykładowo jeżeli współwłaściciele w owej uchwale zechcą przeznaczyć ten parking wyłącznie dla gości, to regulamin może zawierać postanowienie o zakazie parkowania tam samochodów przez właścicieli.

Możliwości uregulowania tej sprawy przez współwłaścicieli jest wiele. Kiedyś rozmawiałm na ten temat z Oskarem-chyba był to wątek: Do Czatera.

Zaintrygował mnie po prostu pkt 33 regulaminu. Moim zdaniem przez niektórych mógłby być traktowany jako próba obejścia problemu i wprowadzenie pewnych regulacji kuchennymi drzwiami ( i awantura pewna ). A przecież nie to było intencją twórcy projektu.

Może więc umieścić ten punkt na zebraniu i do treści uchwały współwłaścicieli dostosować treść punktu 33 statutu?

Nie chcąc być posądzana o jakieś czarcie intencje wyraźnie zaznaczam, że posiadam wykupione miejsce postojowe.
Ale już taki mam charakter, jak mam wątpliwości, to się pytam i je sobie wyjaśniam.

Pozdrawiam
Chyba spełnią się proroctwa Pavlistego i zostanę wiedźmą osiedlową. Ale jak już tyle powiedziałam, to dołożę jeszcze jedną propozycję:

Może umieścić na forum TP(jako informację ) tekst ustawy o własności lokali, tekst statutu i tekst ewentualnego regulaminu. Wprawdzie każdy może się postarać o te dokumenty sam, ale nie zawsze jest czas. A tak nie będzie wątpliwości, jakie każdy z nas ma uprawnienia. Wiele spieramy się tutaj o funkcjonowanie wspólnoty. Mając pod ręką te dokumenty każdy będzie mógł sobie sam wyrobić pogląd na daną sprawę, a w dyskusji powołać się na konkretny punkt tych aktów.
Co Wy na to?

Pozdrawiam.
Nika napisał(a):
...Może umieścić na forum TP(jako informację ) tekst ustawy o własności lokali, tekst statutu i tekst ewentualnego regulaminu...

Jak jest taka możliwość to pewnie że można. Zawsze się ktoś znajdzie, kto będzie chciał a nawet umiał z tego skorzystać. Tylko żeby ten statut i regulamin był napisany językiem zrozumiałym dla ogółu a nie tylko dla prawników bo ustawa o własności lokali to dla mnie "biez wodki nie razbieriosz"...

Mariusz
[quote="Marian"
Cytat:Jak jest taka możliwość to pewnie że można.

Wydaje mi się, że można. Ale niech przesądzą o tym informatycy.

Aktualny tekst ustawy jest np na stronie  prawo.hoga.pl. Zamieszczając tę ustawę trzeba napisać, na który dzień jest stan prawny, żeby potem nie było problemów i zarzutów o manipulację, jak przedstawiciele narodu uchwalą jakąś zmianę.
Skoro projekt regulaminu już jest w internecie tzn że w podobny sposób może się znaleźć w przypadku uchwalenia go przez właścicieli. Myslę, że statutu z marca 2003r. też nie trzeba będzie przepisywać, bo moje ksero wygląda tak jakby oryginał był pisany na komputerze.
Mówiąc o informacji na forum miałam na myśli umieszczenie tego w miejscu, gdzie jest galeria TP, czy porady informatyczne.

Cytat:Zawsze się ktoś znajdzie, kto będzie chciał a nawet umiał z tego skorzystać. Tylko żeby ten statut i regulamin był napisany językiem zrozumiałym dla ogółu a nie tylko dla prawników bo ustawa o własności lokali to dla mnie "biez wodki nie razbieriosz"...

O ile tekst ustawy formułowali nasi superprzygotowni do pełnienia swoich funkcji wybrańcy narodu , o tyle treść statutu i regulaminu zależała od nas. NIkt tych aktów nie narzucał. Ktoś napisał projekt, ktoś nad tym dyskutował i ktoś głosował. Im więcej osób będzie aktywnie uczestniczyło w życiu wspólnoty, to tym większa szansa na to, że uchwalane przez nas akty będą zrozumiałe dla wszystkich.

Jeżeli chodzi o tekst ustawy, to jak ktoś ma wątpliwości, może poszukać wyjaśnienia. Mamy kilka komentarzy do ustawy, które trochę wyjaśniają te przepisy, czasem przytaczają treść orzeczeń Sądu Najwyższego. Są też przyjaciele mający wiedzę z jakiejś dziedziny, którą się mogą podzielić.(oczywiście mam na mysli osoby spoza TP, tak aby nie było podejrzeń o stronniczość). Jeżeli jednak ktoś nie wie, że w ogole jest jakiś przepis, to nie może prosić o jego wyjaśnienie.

Skoro właściciele mają tyle uprawnień, to uważam, że dobrze by było, aby mieli świadomość, przyznanych im możliwości i wykorzystywali je. Stąd mój postulat, aby zamieścić te teksty w internecie. Tym bardziej, że wspólnota rozrasta się. Osoby z IV etapu nie uczestniczą w uchwalaniu statutu, czy regulaminu i potem pewne działania oparte na tych aktach mogą się wydawać niezrozumiałe. Stąd moja propozycja.

Pozdrawiam
Witam !
Zamieszczenie na forum tekstów ustawy o własności lokali i stosownych
przepisów K.C. jest jak najbardziej sensowne bez względu na to jakim
językiem jest to pisane.
Ponieważ już w tej chwili podjęto dyskusję na forum w sprawach
proceduralnych i merytorycznych chciałbym się do tego dołączyć i wymienić parę uwag na ten temat.
Moje wiadomości na temat zasad działania Wspólnoty na dzień
13-09-2003 są następujące:
Podstawowymi dokumentami na podstawie, których można działać we Wspólnocie są:
- Ustawa o własności lokali z 1994r z póżniejszymi zmianami
- określone zapisy Kodeksu Cywilnego
- określone zapisy aktu notarialnego
Dokumentami pomocniczymi są :\wyjaśniałem już ich zakres działania\
- statut \podobno nieobowiązkowy, ale moim zdaniem konieczny\
z uwagi na to, że uzupełniałby sprawy nie zapisane w Ustawie j.w.
- regulamin porządku domowego \podobno nieobowiązkowy\ jednak
powinien być z uwagi na to, że reguluje zasady współżycia mieszkańców
w tym również najemców lokali.
- regulamin prowadzenia rachunkowości funduszy Wspólnoty
- coroczny plan gospodarczy Wspólnoty
- regulamin ustalania zaliczek na poczet m.in.
a) dziłalności bieżącej
b) remontów
- Wszystkie te punkty - być może już istniejące i funkcjonujące-
winny być dodatkowo \jeżeli nie stanowia tajemnicy handlowej\
omawiane na forum, a zmodyfikowane zapisane w stosownych uchwałach, następnie przegłosowane na zebraniach wspólnoty lub po zebraniach wg. obowiązujących przepisów.
Wydaję mi się, że na ten temat powinna wypowiedzieć się Rada.
Jak to działa do tej pory, czy moja wiedza na ten temat nie odbiega
od przyjętych zasad, poniweważ nie wszyscy mogą wiedzieć
tym bardziej, że IV etap jeszcze jest nie zakończony, a Wspólnota
funkcjonuje.

Pozdrawiam
Czy załącznik nr 1, czyli Regulamin Porządku Domowedo stanowiący załącznik nr 1 do uchwały nr 9/2003, to ten co jest w pierwszym poście tego wątku? Czy jest nowsza wersja z poprawaki sugerowanymi w tym wątku?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wyciskamy.pev.pl
  • img
    \